הכי חדשים
הכי פופולריים השבוע
הכי נצפים

דודו טופז

ארץ לאום : ישראל
נולד : יום שישי, ספטמבר 20, 1946
תחום : סרטים,טלויזיה


        
דודו טופז
צפיות : 1976

דודו טופז (נולד ב-20 בספטמבר 1946 בחיפה), בדרן, שחקן ומנחה טלוויזיה ישראלי.

נולד בשם דוד גולדנברג ללילי ואליהו גולדנברג. אביו היה קריין, שחקן ובמאי.

במסגרת שירותו הצבאי השתתף טופז בצוות הווי גדנ"ע, תחת פיקודו של דודו דותן. לאחר שחרורו מצה"ל למד באקדמיה למשחק בלונדון.

טופז החל את קריירת המשחק בתיאטרון חיפה, במקביל להופעות בידור שהעלה ברחבי הארץ. בשנות השבעים היה משתתף בולט בתוכנית הרדיו הקומית "לצון נופל על לצון", לצידם של דודו דותן, דלית אורמיאן, אבשלום קור ואחרים.

עבודתו הראשונה בטלוויזיה הייתה כמורה לאנגלית בטלוויזיה החינוכית. בתחילת שנות השמונים החל להנחות שעשועוני טלוויזיה בערוץ הראשון. המצליח מביניהם והמזוהה איתו ביותר היה השעשועון "שחק אותה", בגינו זכה ביחד עם המפיק איציק קול בפרס כינור דוד. טופז השתתף גם בשלוש פרודיות על השעשועון "שחק אותה": מתיחה שצולמה לסרט של יהודה ברקן שבה מתרחשת סדרת תקלות בעת צילום השעשועון, פרק בסדרה זהו זה! ומערכון בהצגתו של טופז "פליטת פה". מעבר לזאת, בהצגה "פליטת פה" טופז נתן דוגמאות לבדיחות שכביכול לא הירשו לו לספר במהלך השעשועון.

טופז הנחה לאחר מכן גם את השעשועונים, "צא מזה", "תן קו", "חפש ת'פיפס" ושעשועון השידוכים "זה מה יש".


תקרית הצ'חצ'חים
ב-27 ביוני 1981, בסיום מערכת הבחירות לכנסת העשירית, הנחה את עצרת הבחירות המסכמת של המערך בכיכר מלכי ישראל, ובה אמר: "תענוג לראות את הקהל הזה, ותענוג לראות שאין כאן צ'חצ'חים שהורסים אסיפות בחירות... הצ'חצ'חים של הליכוד הם במצודת זאב. הם בקושי שין גימלים, אם הם בכלל הולכים לצבא. כאן נמצאים החיילים ומפקדי היחידות הקרביות". למחרת, בעצרת הבחירות המסכמת של הליכוד באותו מקום עשה מנחם בגין מטעמים מהאמירה הזו באומרו: "עד אתמול לא הכרתי את המלה צ'חצ'חים ולא ידעתי מה פירושה, אך אמש שמעתי את הבדרן..." וכאן הסתכל בגין בדף להזכר בשם שקרא בעילגות מכוונת "דודו טופס", והמשיך: "...מכנה את אנשי הליכוד צ'חצ'חים", ואת המלה האחרונה ביטא בגין במלרע. בגין השתמש בתקרית בשביל להלהיב את הקהל וללכד את הציבור המזרחי מסביב לליכוד, ובכך ייתכן שהוכרעו הבחירות. בעקבות האירוע הושעה טופז מהערוץ הראשון וחזר להנחות בטלויזיה רק לאחר 3 שנות הפסקה.


"פליטת פה" והצגות יחיד נוספות
לאחר שוך הסערה יצא טופז בתוכנית בידור בשם "פליטת פה", הצליח להתחבב על הקהל שבו פגע, ולגרוף הכנסות גבוהות. בחלק מהמערכונים שבתוכנית טופז הציג אנשים פשוטים וחביבים עם מבטא מרוקאי בולט. אחד המערכונים עסק בבעייתיות השפה העברית והפואנטה שלו הייתה שדבריו של טופז בתקרית הצ'חצ'חים הובנו לא נכון.

תוכנית יחיד מצליחה זו כללה סיפור מסגרת: התוכנית הייתה מונולוג של ישראלי השוהה בנמל התעופה בן גוריון וממתין למטוס כדי לרדת מהארץ. המונולוג מציג ולבטיו ואכזבותיו של האיש ממדינת ישראל אך גם את יתרונותיה. התוכנית כללה מערכוני סטנד אפ כמו "דברים קטנים ומעצבנים". במערכון זה דיבר טופז על כל מיני דברים קטנים, המוציאים אדם מדעתו. כך למשל, שקית חלב אשר "צפה במקרר מלא חלב", או מעדן דני אשר מגיע בזוגות שלא ניתנים להפרדה. בנוסף כללה התוכנית, שירים סאטיריים כמו "מכתב מלבנון" (למנגינה של ז'אק ברל), חיקויים של אברהם שפירא ואריאל שרון שכביכול משתתפים בשעשועון הטלוויזיה "שחק אותה", חיקויים של אישים נוספים כגון שמואל פלאטו שרון ועוד. הלהיט הגדול ביותר היה מערכון "משפחה בטיול" שכתב מנחם זילברמן לטופז וטבע את המשפט: "רק משה רצה אורנג'דה, אמרתי לו מה יש'ך מאורנג'דה משה?" ואת המשפט "אתם לא יכולים לזרוק אשפה מהחלון כמו אנשים תרבותיים?!" מערכון זה הושמע רבות ברדיו וצוטט גם במקומות אחרים כמו בסרט "אחד משלנו". לבד מטופז וזילברמן השתתפו בכתיבת המערכונים יואל ריפל ואמנון דנקנר. את טופז ליווה המוסיקאי יוסי סידי אשר ליווה אותו מאז לאורך כל הקריירה.

המופע "פליטת פה" הועלה במשך חודשים ארוכים ומדי פעם נוסף לו, לתקופה קצרה, מערכון קצר בנושא אקטואלי, כגון חיקוי לראיון שנתן אורי גלר. ההצלחה המטאורית של התוכנית נפסקה כאשר יצאה בקלטת וידאו ושודרה בתחנות פיראטיות של טלוויזיה בכבלים. בעקבות זאת נתן טופז את רשותו לשדר את התוכנית בטלוויזיה הישראלית.

תוכנית היחיד השנייה של טופז הייתה "בלי חשבון" שכללה מערכונים סאטיריים נוספים על זיוף דולרים, חדשות עתידיות על מצב המדינה וכמובן את מערכון ההמשך למשה והאורנג'דה, הוא "משפחה במלון". התוכנית הצליחה מאוד אך לא הגיעה לשיאים של "פליטת פה". התוכנית כללה מערכונים מאת מאיר שלו, יואל ריפל, מנחם זילברמן וטופז עצמו‏‏.

תוכנית יחיד נוספת בכיכובו נקראה "צורה לנו". התוכנית דנה בנבחרי הציבור וכללה את השירים "מדד ירד בדרום ספרד", על משקל "ברד ירד בדרום ספרד מהמחזמר גבירתי הנאווה ואת השיר "פסטיבל שירי צמיחה" שלעג לתוכנית הכלכלית של יצחק מודעי ולשרי ממשלת האחדות הראשונה של יצחק שמיר ושמעון פרס. מנגינת השיר הייתה מנגינתו של הלהיט "שני חברים יצאו לדרך" שהתפרסם בביצועה של אילנית. תוכנית היחיד האחרונה שלו בתקופה זו נקראה "בטיפול נמרץ".


המשך עבודתו
ב-1988 השתתף טופז בתפקיד הראשי בסרט "תל אביב-לוס אנג'לס". טופז כתב את התסריט שהיו בו יסודות אוטוביוגרפיים. טופז הנחה גם את תוכנית הרדיו "ציפורי לילה משוחחות" שאליה התקשרו המאזינים לדון בחוויותיהם ובעיותיהם.

בסוף שנות השמונים ותחילת שנות התשעים המשיך טופז להגיש תוכניות ושעשועונים בערוצים השונים, בהן "זה הסוד שלי" בערוץ 1, "דודו מספר לגולו" בערוץ 2 הניסיוני ו"טוטו משפחתי" בערוץ 3 בכבלים. ב-1993 הגיש את תוכנית הבידור "סופשבוע" בערבי שבת בערוץ 1 (לסירוגין עם רבקה מיכאלי). בתוכנית זו הופיעו לראשונה בטלוויזיה מספר בדרנים ואמני סטנד-אפ, בהם: שלום אסייג, אלי פיניש ומריאנו אידלמן, ישראל קטורזה, אבי גרייניק ועידן אלתרמן, נאור ציון ואורנה בנאי. הקריירה הטלוויזיונית של טופז נסקה עם תחילת שידורי ערוץ 2 בסוף אותה שנה, בו החל להנחות תוכנית בשם "רשות הבידור" אשר הייתה תוכנית מוקלטת. על מנת ליצור קשר בלתי אמצעי עם הקהל, יצא טופז בזמן שידור התוכנית, עם צוות צילום, והפתיע אנשים בביתם בזמן הצפיה בתוכנית. מאוחר יותר שונתה התוכנית ל"הראשון בבידור" ושודרה בשידור חי בימי ראשון. גם בתוכנית זו המשיך טופז בקשר עממי עם הצופים, ויזם פעילות של השכנת שלום בין אנשים מסוכסכים, כגון קרובי משפחה שרבו בניהם. קטעים אלו הוקלטו מראש, ובזמן התוכנית הוצגו הצדדים המסוכסכים כאשר הם יושבים בקהל. התוכנית נודעה בכך שבכל פעם "הומצא משהו חדש" והגיעו לשיאים חדשים, כגון חלוקת פרסי ענק לאנשים במצוקה. במהלך אחת התוכניות, שבמרכזה עמד אירוע של נחיתת חוצנים לכאורה, נשבר שיא הרייטינג של כל הזמנים - 51.1% אחוזי צפייה (פרטים נוספים בפסקה האחרונה).

לקראת המכרז השני להפעלת ערוץ 2 ובעקבות פולמוס ציבורי על התנהגותו של טופז החליטה "קשת", הזכיינית המשדרת את "הראשון בבידור", להקפיא את תוכניתו. לקראת סוף 2004 הוחלט ב"קשת" שלא להתקשר יותר עם טופז, גם לא לסדרה חדשה. ההחלטה זכתה לביקורת רבה שהציגה אותה כמונעת מניסיון של "קשת" לזכות במכרז ערוץ 2 שנערך באותה תקופה.

במהלך שנת 2005 העלה טופז את המחזמר התנ"כי "משה", מעין גרסה מודרנית לסיפור יציאת מצרים. אחד מבניו של טופז, עומר, השתתף במחזמר, וטופז עצמו כתב אותו, אך לא השתתף בו כשחקן מלבד כקולו של אלוהים. את הפרויקט תכנן טופז במשך שנים (עוד בתחילת שנות התשעים העלה מופע יחיד כושל שעסק במשה רבנו). המחזמר "משה" הורד מהבמה לאחר תקופה קצרה בעקבות ביקורות קשות.
באותה שנה עבד טופז על מופע היחיד "אין לי זמן" בסימן היעדרותו הכפויה מהטלוויזיה, ובו דיבר על חייו האישיים והמקצועיים. המופע רץ בהצלחה רבה ברחבי הארץ.

בנובמבר 2005 החל להגיש את תוכנית הטלוויזיה "הכל זז עם דודו טופז" בזכיינית ערוץ 2 "רשת", בתוכנית היו מספר פינות ובהן טופז עזר לאנשים, חילק פרסים, אירח מפורסמים ועוד. בסוף התוכנית שודרה פינה בשם "סיפורים לפני השינה" בה סיפר טופז סיפורים לילדים. התוכנית שודרה ברצועה שבין 19:00 ל 20:00 וזכתה לרייטינג חד סיפרתי.

מיד לאחר סיום החוזה עם "רשת", הצטרף לערוץ 10. מספטמבר 2006 הגיש שם את התוכנית "הכל עשר עם דודו טופז". התוכנית זכתה לרייטינג נמוך. מעברו של טופז מערוץ 2 לערוץ 10 תוקשר ודובר זמן רב, לאחר שנעשה מכרז על עתיד שידורו בין שני הערוצים. לאותה עת מהרגע שעבר לערוץ 10, ותוכניתו שודרה ביום רביעי, החלה 'מלחמת שידורים' בין ערוץ 2 לערוץ 10, שכתוצאה מכך 'קשת' - זכיינית ערוץ 2 הוציאה מאות אלפי דולרים כדי להתחרות בשידורים איכותיים אל מול טופז.

במאי 2007 הודיע טופז רשמית שאינו מתכוון להמשיך ולהגיש את "הכל עשר" או תוכניות אירוח כמותה, ובכוונתו להתרכז בפרויקטים אחרים, כגון שעשועון שהגה וסדרה קומית על חייו.

בספטמבר 2007 שודרה בערוץ 10 הסדרה הדוקומנטרית האוטוביוגרפית "דודו מחפש אהבה" בכיכובו של טופז, שאותה הוא גם יצר.

טופז הופיע בתפקיד ראשי בטלנובלה "בובות" של HOT. בשנת 2008 העלה מופע בידור בשם "טעם החיים".


חייו הפרטיים
טופז גרוש ואב לשלושה בנים משלוש נשים (לשתיים מהן היה נשוי).

בדצמבר 2008 פתח דודו טופז בלוג אישי באתר "תפוז", בו פירט ושיתף את הגולשים בחוויותיו ובעיקר את התרעומת על כך שאינו רצוי בטלוויזיה.


מעורבות פוליטית
טופז הביע לא פעם את רצונו להשתלב בפוליטיקה, ואף להיות ראש ממשלה. השתתפותו במערך ההסברה של "המערך" בשנת 1981 הסתיימה בתקרית הצ'חצ'חים. לקראת הבחירות לכנסת ה-16 התפקד למפלגת "ישראל אחרת" והגיע לעצרת הפתיחת מסע ההסברה של המפלגה, אולם פעילותו במפלגה זו לא הייתה בולטת במיוחד והמפלגה חדלה לתפקד כשלא עברה את אחוז החסימה. במהלך כהונתה של הכנסת ה-16 התפקד למפלגת שינוי אך גם שם לא התבלט בפעילותו.


שערוריות בשנות התשעים והאלפיים
לאורך השנים הוא סימל בעיני אחדים את הישראלי היפה, המצליח ומושא תשוקותיהן של נשים. בעיני אחרים הוא סימל את הישראלי המכוער, השחצן וגס הרוח, זאת בשל סדרה של תקריות שהיה מעורב בהן, החל בתקרית הצ'חצ'חים, שערוריות הטרדות המין‏‏, המשך במקרה שבו נשך בשידור חי את זרועה של השחקנית האורוגוואית נטליה אוריירו שהתארחה בישראל והתראיינה בתוכניתו, תקרית בעקבותיה שילם פיצויים לאחר דחיפת גלידה בפרצופו של נער, הגעה עם צוות צילום לביתו של מבקר הטלוויזיה רענן שקד והזמנתו לקרב אגרופים, וכלה באירוע שבו שבר את משקפיו של מבקר הטלוויזיה מאיר שניצר.

בשנת 2003, אמרות גזעניות של טופז כנגד העדה המרוקאית צוטטו בעיתונות מידי פעם‏‏. באחת ההזדמנויות הוא אמר "בתור אחד שהיה נשוי למרוקאיות אני מכיר את המנטליות של 'מגיע לי'." התבטאויותיו של טופז כנגד העדה נפסקו בעקבות איומים בתביעה לדין עקב עברה על חוק איסור לשון הרע‏‏.

בשנת 2006 תבע טופז את חברת "פרץ בוני הנגב" בטענה שלא עמדו בהסכם שמיזם בנייה יקרא "מרכז טופז" וחלק ממנו יקרא "דודולנד" ובתמורה יעזור טופז בשיווק המיזם אחרי שיקום‏‏.


פרשת התקיפות - 2009
ב-31 במאי 2009 נעצר על ידי המשטרה בחשד שיזם תקיפה של מנכ"ל "קשת", אבי ניר, המשנה למנכ"ל "רשת", שירה מרגלית, וסוכן השחקנים בועז בן-ציון, ותכנן לפגוע באנשי תקשורת נוספים בין היתר: צביקה הדר, אברי גלעד וארז טל. המשטרה העלתה גם חשד כי הוא ניסה לשכור אדם שירצח את גרושתו, רוני חן ובעלה השחקן חיים זנאתי באמצעות מטען נפץ. טופז הוא חולה סוכרת, ולאחר שהזריק לעצמו, בתא המעצר באבו כביר, מנת גדולה מדי של אינסולין, הוגברה השמירה עליו מתוך הנחה שניסה להתאבד. ב-18 ביוני הוגש כתב אישום נגד טופז.‏‏

2009 - ב 20 לאוגוסט 2009 הוא שם קץ לחייו , לאחר שתלה את עצמו בתא המעצר באמצעות כבל של קומקום חשמלי.

תגיות
קטגוריות
סלבס לפי מדינות

אין להעתיק את האתר או כל חלק ממנו ללא אישור בכתב מראש Copyright © 2008 כל הזכויות שמורות | קישורים | אודות | צור קשר