הכי חדשים
הכי פופולריים השבוע
הכי נצפים

קולדפליי

ארץ לאום : אנגליה
נולד : יום חמישי, ינואר 1, 1998
תחום : להקה


לגלריית התמונות        
קולדפליי
צפיות : 3090

קולדפליי (Coldplay) היא להקת רוק בריטית אשר נוסדה באנגליה ב1998 ומכרה מעל ל-40 מיליון תקליטים. סגנון המוזיקה, השירה וההלחנה של הלהקה מכילים מאפיינים רבים המזוהים עם תת-הז'אנר בריטפופ, פוסט-בריטפופ ורוק אלטרנטיבי.
כריס מרטין - סולן הלהקה, פסנתר, גיטרה.
ג'ון באקלנד - גיטרה.
גאי ברימן - בס.
ויל צ'מפיון - תופים, קולות רקע.

הקמה והשנים הראשונות, 1996-1999
חברי הלהקה נפגשו בשנת 1996 באוניברסיטת UCL בלונדון, ודי מהר גילו את החיבה המשותפת שלהם למוזיקה. הם ניגנו יחד מספר פעמים, סתם בשביל הכיף, עד שהחליטו להקים להקה ולנסות לעשות את מה שהם תמיד חלמו. את השם קולדפליי לקחו מחבר אחר שלהם שהגה אותו כשחשב בעצמו להקים להקה, דבר שלא יצא לפועל. קולדפליי ניגנו במועדונים ברחבי לונדון ובמאי 1998 נכנסו לאולפן הקלטות והקליטו ב-200 פאונד את האי.פי. Safety, שיועד להפצה בין חברות התקליטים. הלהקה הייתה כל כך מרוצה מהתוצאה, שהחליטה לשכפל עוד 500 עותקים מהשיר ולהפיץ אותם בין אנשים מהתעשייה, תחנות רדיו ובעיקר חברים ובני משפחה נלהבים. ההופעות שלהם במועדונים גרמו לכך שעיתונאי המוזיקה שמו אליהם לב ובסוף 1998 הוכרזו קולדפליי על ידי מגזין המוזיקה הבריטי NME כאחת ההבטחות של 1999.

באפריל 1999 הוציאו סינגל בשם "Brothers And Sisters" אשר צד את אוזנו של אחד השדרים ב-"Radio 1" של הבי.בי.סי, שניגן את השיר בלי הפסקה ובכך עזר לשיר להיכנס למצעד הבריטי במקום ה95. חברות התקליטים החלו להביע התעניינות ובקיץ 1999 נחתם חוזה התקליטים עם חברת "פרלפון". קולדפליי הופיעו במהלך קיץ זה בפסטיבלים רבים לצד להקות ידועות יותר, ביניהן קטטוניה. חברת התקליטים התעקשה שהלהקה תוציא עוד סינגלים לפני שחבריה נכנסים לאולפן כדי להקליט אלבום וכך הם הוציאו את "Blue Room", את "Bigger Stronger". כבר אז החלו ההשוואות של קולדפליי לרדיוהד של תקופת OK Computer. הלהקה טענה, מצידה, שהשירים האלה נכתבו זמן רב לפני שרדיוהד הוציאו את האלבום המדובר.


Parachutes, 1999-2001
במרץ 1999 החלה הלהקה לעבוד על דיסק הבכורה. בתקופה זו שחררו חברי הלהקה את הסינגל "Shiver" לרדיו והוא זכה להיכנס למקום 35 במצעד הבריטי. ביוני 2000 שוחרר הסינגל "Yellow" אשר הצליח לעשות סוף סוף את מה שכולם חיכו לו: להיכנס למקום רביעי במצעד הבריטי ולהכניס את הלהקה לתודעת הקהל. אלבום הבכורה שלהם, Parachutes, שיצא שבועיים אחר כך, כבש את המקום הראשון של המצעד הבריטי וזכה לשבחים רבים מצד מבקרים ולמעמד של פלטינה משולשת. בעקבות ההצלחה הגדולה,בנובמבר 2000 החליטה הלהקה להוציא את האלבום גם בארצות הברית ואף יצאה לאחר כן במסע הופעות. ב2002 קיבלה הלהקה את פרס הגראמי על האלבום האלטרנטיבי הטוב ביותר. מדיסק זה יצאו גם השירים "Don't Panic" וTrouble"" אשר זכו להצלחה מרובה.


A Rush of Blood to the Head, 2001-2004
באוגוסט 2002 הוציאה הלהקה את אלבומה A Rush of Blood to the Head כאשר הסינגל הראשון מתוכו, In My Place, הגיע למקום השני במצעד הבריטי ולאחר מכן יצאו גם השירים "The Scientist" ו"Clocks". בדצמבר 2003 קבעו קוראי מגזין הרולינג סטון קבעו כי קולדפליי היא להקת השנה ובטקס פרסי הגראמי של 2004 קיבלה הלהקה את פרס אלבום השנה לאלבום.


X&Y, 2004-2006
ב-2005 עשתה הלהקה היסטוריה כאשר הוציאה את הסינגל "Speed Of Sound" שנכנס היישר למקום השמיני בארצות הברית. בבריטניה הגיע הסינגל למקום השני, כשאת מקומו בפיסגה לוקח הרמיקס של רינגטון "הצפרדע המשוגעת". ביוני יצא אלבומה השלישי של הלהקה, X&Y. האלבום נכנס היישר למקום הראשון עם צאתו, בארצות הברית ובריטניה בו-זמנית. בבריטניה נמכרו כמעט חצי מיליון עותקים מהאלבום תוך שבוע. שם האלבום, על פי מרטין, מייצג את המשתנים במשוואה מתמטית. בהמשך יצאו גם השירים "Fix You" ו"Talk".

ב-2006 האלבום X&Y הוכרז כאלבום הכי נמכר בעולם לשנת 2005, על פי הדיווחים של הפדרציה הבינלאומית של תעשיית המוזיקה. קולדפליי מכרה ברחבי העולם 8.3 מיליון עותקים מאלבומה השלישי, שיצא ביוני 2005.


Viva la Vida or Death and All His Friends, 2006-2008
ביוני 2008 הוציאה הלהקה את אלבומה הרביעי הנושא שני שמות: האחד, Viva la Vida, והשני Death and All His Friends. האלבום הופק על ידי בריאן אינו וחובר בעזרתו של ג'ון הופקינס. ב-29 באפריל 2008 יצא הסינגל הראשון מהאלבום, "Violet Hill". ב-5 במאי 2008 הוציאה הלהקה את הסינגל השני מתוך האלבום, שיר הנושא - "Viva la Vida". על עטיפת האלבום מתנוסס חלק מתוך היצירה המפורסמת, "החירות מובילה את העם", שצייר הצרפתי אז'ן דלקרואה.

בראיון לתחנת הטלוויזיה BBC טענו כריס מרטין וויל צ'מפיון שאלבום זה מהווה שינוי בדרך הכתיבה שלהם: "כשהיינו בני 19 כתבנו שירים ברמה של בני 19 עכשיו אנחנו בשנות השלושים לחיינו". בראיונות אחרים הם אמרו כי "Viva la Vida or Death and All His Friends" הוא "התחלה", וחלק נפרד משלושת האלבומים הקודמים הנחשבת טרילוגיה בפני עצמה. על אלבום זה קיבלה הלהקה מועמדיות רבות לפרסי הגראמי.

ביום יציאתו מכר מכר האלבום בארצות הברית בלבד כ-360 אלף עותקים, ו-720 אלף במהלך השבוע הראשון לאחר יציאתו. באנגליה הוא מכר 125 אלף עותקים ביום יציאתו, וכ-302 אלף עותקים בשלושת הימים הראשונים לאחר יציאתו. Viva la Vida or Death and All His Friends הוא האלבום שהורד הכי הרבה פעמים דרך רשת האינטרנט.

ב-4 בדצמבר 2008 הוגשה נגד הלהקה תביעה להפרת זכויות יוצרים על ידי הגיטריסט ג'ו סטריאני בטענה ששירם "Viva la Vida" מכיל תווים עיקריים מהקטע האינסטרומנטלי "If I Could Fly" מאלבומו של סטריאני משנת 2004, "?Is There Love in Space". שיר זה זיכה אותם במועמדות לגראמי לשיר השנה ‏‏.

בדצמבר 2008 הוציאה הלהקה את החלק השני של האלבום בדמות המיני אלבום "Prospeckt's March" הכולל 8 שירים מהאלבום האחרון שלא נכנסו לאלבום עצמו ונמכר במהדורה מהודרת ביחד עם Viva la Vida.


מעורבות חברתית
מאז יציאת האלבום השני של קולדפלי, "A Rush of Blood to the Head", קולדפליי החלה לתרום באופן פעיל למספר מטרות חברתיות ופוליטיות. הלהקה תמכה במבצע "עשו סחר הוגן" של חנויות יד שנייה והארגון ההומניטרי הבינלאומי "אמנסטי". כמו כן, הלהקה הופיעה במגוון תוכניות צדקה כמו Band aid 20, Live 8, והאגודה למען נוער חולה סרטן.

מרטין התבטא נגד המלחמה בעיראק ב-2003 ותמך במתמודד הדמוקרטי לבחירות בארצות הברית ג'ון קרי בשנת 2004. נגן הבס גאי ברימן אמר, "אתה יכול לגרום לאנשים להיות מודעים לנושא מסוים. זה לא הרבה מאמץ בשבלנו, אבל אם זה יכול לעזור לאנשים אז נעשה את זה."

למרות הפופולריות של קולדפליי, הלהקה נשארה מאוד מגוננת על הדרך שבה משתמשים במוזיקה שלהם במדיה. הלהקה אישרה את השימוש במוזיקה שלהם בסרטים, טלוויזיה ונקודות קידום כמו הטריילר של "פיטר פן". לעומת זאת, קולדפליי התנגדה מאוד לשימוש המוזיקה שלהם בתעשיית המסחר. הלהקה דחתה חוזים של מיליוני דולרים מחברות ענק אשר רצו להשתמש בשירים "Yellow" , "Trouble", ו"Don't Panic" . "לא היינו יכולים לחיות עם עצמנו אם היינו מוכרים את משמעויות השירים בצורה כזאת" ,אמר מרטין.

ריהאנה בחופשה בסרדיניהקולדפלייקולדפליי
שם האלבום שנת הוצאה  
Viva la Vida or Death and All His Friends 2008
יצא ב12 ביוני 2008 ועובד על ידי בריאן אינו וחובר בעזרתו של ג'ון הופקינס. ב-29 באפריל 2008 יצא הסינגל הראשון מהאלבום, "Violet Hill", והוא שודר לראשונה ברדיו בתחנת Radio 1 של ה-BBC. כמו כן, אפשרה הלהקה הורדה חינמית של השיר (בפורמט MP3) מהאתר הרשמי שלה. ב-5 במאי 2008 הוציאה הלהקה את הסינגל השני מתוך האלבום, שיר הנושא "Viva la Vida" שהיה זמין להורדה מאתר iTunes. עטיפת האלבום היא חלק מתוך היצירה "החירות מובילה את העם" של האומן הצרפתי אז'ן דלקרואה.
Viva la Vida or Death and All His Friends
XY 2005
בשבוע הראשון לצאתו השיג X&Y פלטינה משולשת עם כ-500,000 עותקים שנמכרו, וכך הגיע למקום שני ברשימת האלבומים הנמכרים בשבוע אחד בהיסטוריה של המצעד הבריטי, כשהוא שני רק ל־Be Here Now, אלבומה השלישי של להקת אואזיס שיצא ב-1997, וגרף כ-700,000 מכירות בשבוע הראשון. על פי ארגון ה-IFPI, האלבום הוא הנמכר ביותר ב-2005, והוא מכר כ-8.3 מיליון יחידות בשנה זו.
XY
Live 2003 2003
אלבום הופעה מאת להקת הרוק הבריטית קולדפליי. האלבום הוקלט בסידני, אוסטרליה בימים 21-22 ביולי 2003, בזמן מסע ההופעות העולמי של האלבום A Rush Of Blood To The Head.
Live 2003
A Rush of Blood to the Head 2002
(זרימת דם לראש) הוא אלבומה השני של להקת הרוק הבריטית קולדפליי, שיצא באוגוסט 2002.
A Rush of Blood to the Head
Parachutes 2000
Parachutes (מצנחים) הוא אלבום הבכורה של להקת הרוק הבריטית קולדפליי. האלבום הגיע למקום הראשון במצעד מכירות האלבומים בבריטניה עם פלטינה משולשת, ונשאר בעשירייה הפותחת למשך 33 שבועות. בארצות הברית, הגיע האלבום למקום 51 במצעד האלבומים של הבילבורד.
Parachutes
תגיות
קטגוריות
סלבס לפי מדינות

אין להעתיק את האתר או כל חלק ממנו ללא אישור בכתב מראש Copyright © 2008 כל הזכויות שמורות | קישורים | אודות | צור קשר