הכי חדשים
הכי פופולריים השבוע
הכי נצפים

משה איבגי

ארץ לאום : ישראל
נולד : יום ראשון, נובמבר 29, 1953
תחום : סרטים


        
משה איבגי
צפיות : 2849

משה איבגי (נולד ב-29 בנובמבר 1953 בקזבלנקה שבמרוקו) הוא שחקן ומנחה טלוויזיה ישראלי.

איבגי הוא שחקן עטור פרסים ושבחים, הנחשב לאחד המובילים בתחומו בישראל.
 
איבגי נולד בקזבלנקה בשנת 1953, בן אמצעי בין שבעה אחים ואחיות. בילדותו עלתה משפחתו ארצה והתיישבה במעברה "שומרות" שליד מגדל העמק. אימו עבדה בקק"ל ואביו בבנייה. בגיל 9 למד בפנימייה דתית. בגיל 11 עבר לישיבה בטבריה. לאחר הישיבה עבר לפניימיה חקלאית. לאחר שירותו הצבאי, החל ללמוד משחק ותיאטרון ב"סטודיו למשחק ניסן נתיב". כשסיים את לימודיו בסטודיו למשחק, הוא פנה לכיוון קריירה תיאטרונית.

ב-1980 כיכב לראשונה בסרט קולנוע עלילתי בשם "כוכב השחר" לצידם של אלון אבוטבול, גברי בנאי ואחרים. בשנת 1982 כיכב לצד אורי גבריאל בסרט הקולנוע, בבימויו של ינקול גולדווסר "מתחת לאף". הסרט עסק בסיפורם האמיתי של פושעים קטנים שגנבו כספת מתחנת משטרה. צמד הפושעים שמוצאם המזרחי ותרבותם המזרחית ניכרים בהם, זכה לאהדת הקהל והביקורות, והשתתף בפסטיבל הקולנוע בצרפת. באותה שנה החל להשתתף גם בסרטי בורקס כ"אדון ליאון" לצד זאב רווח, ושנה לאחר מכן, ב-1983 בסרט "קוני למל בקהיר" לצד מייק בורשטיין.

מאמצע שנות השמונים, החל להשתתף בהפקות הוליוודיות ובינלאומיות, ביניהן: "השגריר" (1985) בבימויו של ג'יי לי תומפסון, לצידם של רוברט מיצ'ם ורוק האדסון, בסרט הקצר "סרט לילה" (1986), (על משחקו בסרט זה זכה בפרס "השחקן הטוב ביותר" בפסטיבל בינלאומי לסרטי סטודנטים בבריטניה), "עד לאזור לחימה" (1987) לצד כריסטופר ווקן, "אהבה גנובה" 1987 לצד טום הנקס וסרטים אחרים. באותה שנה שיחק בסרט הקרב על הוועד בתפקיד הגנן הערבי של הבניין.

בשנת 1990 שחק לצד קרן מור, בסרט הקומדיה "שורו" של הבמאי שבי גביזון. בספטמבר אותה שנה נערך טקס פרסי האוסקר הישראלי הראשון, ועל משחקו ב"שורו" זכה בפרס השחקן הראשי הטוב ביותר, ובכך היה לשחקן הראשון שזכה בפרס האוסקר הישראלי, לצד הסרט עצמו שזכה בפרס הסרט הטוב ביותר.

בשנת 1991 שיחק בסרטו של ערן ריקליס, "גמר גביע", בתפקיד השבוי הישראלי בידי אש"ף במלחמת לבנון המוצא שפה משותפת עם שוביו, על רקע רצונו לראות את משחק גמר הגביע במונדיאל של שנת 1982, לצד מוחמד בכרי, בסאם זועמוט ואחרים. על משחקו זכה בתואר "השחקן הראשי הטוב ביותר" בפסטיבל ירושלים.

בשנת 1993 השתתף בסרט ההוליוודי "THE MUMMY LIVES" בבימויו של גרי אוהרה ולצידם של: טוני קרטיס, מוסקו אלקלעי ואחרים.

בשנת 1995 השתתף בסרט "חולה אהבה בשיכון ג'" בו גילם דמות של בעל תחנת טלוויזיה פיראטית, שאהבתו לצעירה יפה המגיעה לשכונה מביאה אותו עד לאשפוז פסיכיאטרי. על תפקידו זכה בפרס אופיר כ"שחקן הראשי הטוב ביותר" ובפרס ב"פסטיבל הקולנוע של גרמניה".

בשנת 2002 עזב לארצות הברית והשתתף בסרטו של דייוויד מאמט "ספרטאן". עם שובו לארץ בשנת 2004 השתתף בסרט "מטאליק בלוז" עליו זכה בפרס אופיר שלישי, לשחקן משנה. בשנת 2005 גילם את איש המוסד מייק הררי בסרט "מינכן". בשנת 2008 שיחק איבגי בסרטם של שלומי ורונית אלקבץ, "שבעה".

איבגי נשוי לאורית סיילס ואב לשתי בנות מנישואים אלה. איבגי הוא אביה של השחקנית דאנה איבגי, שלצידה שיחק במספר סרטים. דאנה היא בתו מנישואיו לעירית שלג, שחקנית לשעבר, שחזרה בתשובה ונשואה כיום לרב פתחיה נריה, בנו של הרב משה צבי נריה. אחותו היא הבמאית והשחקנית רונית איבגי, מקימת "קבוצת התיאטרון המרוקאי" המעלה בישראל הצגות קלאסיות (כ"הקמצן" של מולייר) בשפה המרוקאית, ואף שיחקה לצידו בפרסומות "דוד הכי טוב".

משה אבגי התנסה בסיינטולוגיה, נטש את העיסוק בדת זו והיה מן הבודדים שבנוטשים אותה שהעז לבקר אותה באופן פומבי:

 אחת הסיבות שעזבתי היא הכספים שהם גובים. זה עסק כלכלי מטורף. זה מן משהו לעשירים: או שגומרים עליך או שאתה צריך להיות מספיק עשיר כדי לבזבז על הסיינטולוגיה הזאת. בן אדם יכול להתרושש, להגיע לפשיטת רגל, כדי להבין את הסיינטולוגיה. הם שם למעלה עושים מיליארדים והוא על הפנים; יכול למצוא את עצמו מוכר את הבית שלו 
– מגזין "פירמה": אלפי ישראלים מתוודעים לסיינטולוגיה - 1,000 שקל לשעת לימוד, 1,000 דולר לטיפול רוחני, כתב העת גלובס, 15/06/2008, רוני שני

אחרי סדרת מפגשים עם הרב מיכאל לייטמן, ובהשפעתו, גיבש איבגי לעצמו אידאולוגיה "ירוקה" והחליט להצטרף לפוליטיקה המקומית במקום מגוריו, זכרון יעקב. בבחירות שנערכו ב-2008 נבחר כחבר מועצה, אבל בינואר 2010 הודיע על פרישה בשל מצוקת זמן.

ב-1981 שיחק בדרמת הטלוויזיה "אינדיאני בשמש", אותה ביים הבמאי זוכה פרס ישראל רם לוי על פי סיפור מאת אדם ברוך. בדרמה זו שיחק לצד רמי דנון. ב-1982 שב לשחק בתפקיד דומה בדרמת הטלוויזיה "גבי בן יקר" שביים אורי ברבש העוסקת בצעיר ממשפחת מצוקה המנסה למצוא את עצמו במהלך שירותו הצבאי. בדרמות אלה גילם לראשונה את הדמות שהפכה להיות מזוהה עמו של הישראלי המזרחי, אך הוא הוסיף לדמות זו מימד אנושי ואיכותי שלא נמצא לה עד אז בתרבות הישראלית, מעבר לקריקטורה של סלאח שבתי וסרטי הבורקס.

ב-1983 עד 1984 הופיע בתוכנית הטלוויזיה ההומוריסטית "זהו זה" כאחד מצוות המנחים הקבוע.

בשנת 1987 שיחק בדרמה הטלוויזיונית "לחם", לצידם של רמי דנון, אתי אנקרי, עמוס לביא ואחרים.

ב-1999 שיחק ב"סיבת המוות - רצח" (1999), וב-"דו"ח איבגי - סוויסה" (1999) שהייתה מעין יומן תרבות בו יצאו איבגי ומאיר סוויסה למקומות מעניינים וסיקרו את שמצאו בדרכם. ב-1999 זכה הסרט בו כיכב איבגי, "חובו של אהרון כהן", ב- Banff Rockie Award בקטגוריית סרטים לטלוויזיה, במסגרת פסטיבל הסרטים בטורונטו.

איבגי השתתף גם בסדרות כ"פרנקו וספקטור" (2003), בה שיחק לצד רונית אלקבץ. בשנת 2005 השתתף בסדרה "משפחת קמיצ'לי" - תוכנית אירוח, על פי פורמט בריטי בשם "משפחת קומאר", שבה שיחק בתפקיד אב משפחה מזרחית המארח אורחים בביתו.

בשנת 2005 החל להופיע בסדרה של פרסומות לחברת ביטוח בטלוויזיה וברדיו בהן שיחק דמות עממית בשם "דוד הכי טוב", המהווה מעין פרפרזה על הדמויות ששיחק במהלך השנים בקולנוע. בשנת 2007 השתתף בסדרה "הבורר" בתפקיד הראשי - הבורר ברוך אסולין. הסדרה עוסקת בעולם הפשע הישראלי ובנוסף, בקשר בין הבורר למשפחתו. בשנת 2008 השתתף בסדרת הדרמה "לאהוב את אנה" בתפקיד הראשי.

משנת 1978 לאחר שסיים את לימודיו בבית הספר למשחק "ניסן נתיב", החל לשחק במחזות ב"תיאטרון החאן הירושלמי", "התיאטרון הקאמרי" ו"תיאטרון חיפה" במגוון רחב של תפקידים. בין היתר שיחק כ"יוחנן צינגרבאי" במחזה "סוחרי הגומי" מאת חנוך לוין, במחזה על פי אנטון צ'כוב "הדוד וניה", כ"ג'ורג'" במחזה "על עכברים ואנשים" של ג'ון סטיינבק שהועלה בשנת 1998 בתיאטרון בית לסין ועוד. בשנים 2001 - 2002 הופיע במופע יחיד שנקרא "חשבונית הנפש". החל מפברואר 2007 מופיע איבגי בהצגה של תיאטרון גשר, "הבן הבכור", שלשם תפקיד זה נדרש ללמוד רוסית. בזכות תפקיד זה קיבל איבגי את פרס "איש השנה בתיאטרון 2007".

"פסטיבל הקולנוע ברלין" - פרס השחקן הטוב ביותר, עבור תפקידו בסרט חולה אהבה בשיכון ג'.
"פסטיבל הקולנוע הבינלאומי לסטודנטים בבריטניה" - פרס השחקן הראשי הטוב ביותר, עבור "סרט לילה".
פרס אופיר (האוסקר הישראלי):

1990 - השחקן הראשי הטוב ביותר, עבור תפקידו בסרט "שורו".
1995 - השחקן הראשי הטוב ביותר, עבור תפקידו בסרט "חולה אהבה בשיכון ג'.
2004 - שחקן המשנה הטוב ביותר, עבור תפקידו בסרט "מטאליק בלוז".
פרס וולג'ין (פסטיבל הקולנוע ירושלים):

שחקן השנה 1991 עבור תפקידיו ב"שורו" וב"גמר גביע".
פרס תא המבקרים בפסטיבל הסרטים הבינלאומי חיפה:

1994 - עבור תפקידו בסרט "נקמתו של איציק פינקלשטיין".
1996 - עבור תפקידו בסרט "חולה אהבה בשיכון ג'.
פרס האקדמיה לטלוויזיה:

2009 - השחקן הטוב ביותר בסדרת דרמה ("הבורר").
כמו כן זכה בפרסים רבים נוספים, בארץ ובחו"ל.

שם הסרט שנת הוצאה  
אצבע אלוהים 2008 שבתאי (אלון אבוטבול), קבלן הובלות וסוחר אלטע־זאכען לעת מצא, והרצל (משה איבגי) הפועל שלו, חורשים את שכונות דרום העיר על תלת־אופנוע מקרטע עם פלטפורמה עמוסה רהיטים ישנים. הרצל תמיד מחייך וערני, שבתאי לרוב חמור־סבר וישנוני. יש לו סיבה טובה לרצות לישון: בחלומותיו מופיעה דרך קבע יפהפייה אדמונית ועוגבת עליו שעה שהוא דוהר על התלת־אופנוע בין השכונות.
'אצבע אלוהים' היא אגדה אורבאנית, גרסה מהופכת לסיפור לכלוכית: במקום לכלוכית - שני מלוכלכים, במקום נסיך - נסיכה, במקום נעל נשכחת בנשף בחצות - שולחן פינג־פונג מרוט שנמצא בחצר של מתנ"ס שכונתי.
במאי: יגאל ברוסזטין.
שחקנים: אלון אבוטבול, משה איבגי, דורית בר אור, זהבית פאסי, ליאת גורן, ניר (נירו) לוי.
סלבס נוספים: אלון אבוטבול,
הוסף תיאור לסרט
חסר מנוחה 2008 משה (משה איבגי) בן ה-50 חי בניו יורק כבר הרבה שנים. הוא שומע מהארץ שאשתו לשעבר,
פאניה, נפטרה. לפני 21 שנה נטש משה תינוק שנולד לו מפאניה ועזב את הארץ. צח (רן דנקר),
חייל מצטיין בסיירת מטכ"ל מסתבך לאחר שהרג ילד ערבי בשוגג. לאחר שאמו הולכת לעולמה
הוא יוצא לחפש אחר אביו שנטש אותו. צח ומשה נפגשים ומגלים אחד את השני.
במאי: עמוס קולק.
שחקנים: משה איבגי, רן דנקר, קארן יאנג, פיליס סומרביל, מיכאל מושונוב, צחי גראד, ארנון צדוק.
סלבס נוספים: רן דנקר,
הוסף תיאור לסרט
שבעה 2008 קריית ים, ינואר 1991. מלחמת המפרץ. משפחת אוחיון המונה שבעה אחים ושתי אחיות, מאבדים את אחיהם מוריס, שהיה בריא לחלוטין. מוריס, היה אח אהוב מאוד והחזיק את המשפחה מאוחדת. באותו הזמן, המפעל המשפחתי שפרנס את רוב בני המשפחה עומד בפני פשיטת רגל וכולם מנסים להתנער מהאחריות לעסק המשפחתי הכושל. המשפחה יושבת שבעה. באוויר מרחף איום הסקאדים. הנוכחים מצפים להתקפה בכל רגע. בזמן שבעת ימי האבל, מוטל טאבו מוחלט על כל עיסוק שאינו התאבלות על המת, אך הם מוצאים עצמם מתעסקים בבעיות קיום והישרדות בשבוע הכי לא מתאים לכך מבחינה הלכתית, דתית ומורלית. במאי: רונית אלקבץ, שלומי אלקבץ . שחקנים: אלברט אילוז, רונית אלקבץ, חנה אזולאי הספרי, משה איבגי, אוולין הגואל, חנה לסלאו, קרן מור, יעל אבקסיס, אלון אבוטבול, רובי פורת שובל, גיל פרנק, סימון אבקריאן.
סלבס נוספים: יעל אבקסיס, אלון אבוטבול, קרן מור,
הוסף תיאור לסרט
מדורת השבט 2004 השנה היא 1981, רחל גרליק, אלמנה בת 42 ואם לשתי בנות מתבגרות: תמי(15) ואסתי (18), רוצה להתקבל לגרעין המייסד של התנחלות חדשה בשומרון. אלא שועדת הקבלה של הישוב מעדיפה "משפחות שלמות" ולא חד הוריות. רחל נחושה להוכיח לועדה שהיא ומשפחתה קורצו מן החומר הראוי ולכן היא מסכימה לצאת לדיייטים עם כל גבר פנוי ודואגת שהבנות לא חורגות מהקודים המקובלים בקהילתן. בתה אסתי, מנסה בכל הזדמנות לקלקל את השם הטוב שאימה מתאמצת ליצור לעצמה. תמי שדווקא מגלה קצת יותר אמפתיה לבדידות של אמה, מתאהבת בבחור הלא נכון. רק יוסי, הגבר החדש בחייה של רחל, מצליח להראות לה שיש חיים מחוץ לגדר.
במאי: יוסף סידר.
שחקנים: מיכאלה עשת, חני פורסטנברג, משה איבגי, מאיה מרון, אסי דיין, אושרי כהן, יהורם גאון.
הוסף תיאור לסרט
סיפורי בית קפה 2003 יום בחייו של בית קפה ותיק,ברחוב ותיק בתל-אביב, היום בו מונח צו הריסה מטעם בעל הנכס.
בתה של הבעלים מנסה להסביר לאישה המבוגרת שלכל דבר צריך להיות סוף, ובמקביל נערכים הקליינטים למלחמה באיום שנחת על ראשם. ביניהם גם דמותו של משורר ביבים בגילומו של משה איבגי. גלריה מעניינת של דמויות שונות ומשונות.
במאי: עמית ליאור.
שחקנים: צחי גראד, משה איבגי, אריה מוסקונה.
הוסף תיאור לסרט
חיים זה חיים 2003 סיפור אירוני, מריר ומצחיק, על ההתמכרות שלנו לתשוקה, על הכמיהה לאהבת אמת ועל תהליך היצירה. הסיפור הוא מארג של מציאות ודמיון וקטעי חלום שמתחלפים ביניהם ללא התראה מוקדמת ויוצרים רצף סיפורי אחד. מקי, בן חמישים, בעל משפחה, סופר ומרצה לספרות באוניברסיטה, מנהל רומן עם אילה, בת שלושים ושתיים, נשואה ואם לילדה בת עשר. ימיו ולילותיו של מקי הם התרוצצות בלתי פוסקת בין דמויותיו ההזויות לבין המציאות של חייו, בניסיון נואש לצוד עוד כמה שורות מבריקות בשביל הספר שהוא כותב. הוא נאחז באילה כמקור השראה, מאמין ומקווה שבעזרת התשוקה אליה הוא יוכל לסיים את הספר. עלילת הספר מתערבבת בעלילת הסרט ובחלומות של אילה ומקי. תפנית מפתיעה בסיפור מביאה את הגיבורים לגלות פנים אחרות של האהבה.
במאי: מיכל בת-אדם.
שחקנים: יעל אבקסיס, רבקה גור, משה איבגי, מיקי לאון, רבקה מיכאלי, משה מזרחי, חני נחמיאס.
סלבס נוספים: יעל אבקסיס,
הוסף תיאור לסרט
אהבה אסורה 1998 דרמה, רומנטיקה.
במאי: יוסי סומר.
שחקנים: יחזקאל לזארוב, איילת זורר, יגאל נאור, אורנה פורת, אלון דהן, משה איבגי, יוסף שירפינסקי.
סלבס נוספים: איילת זורר,
הוסף תיאור לסרט
חולה אהבה בשיכון ג' 1995 דרמה, קומדיה.
במאי: שבי גביזון.
שחקנים: אביגיל אריילי, חנה אזולאי-חספרי, שמיל בן ארי, דוד דנינו, אורי גבריאל, טוביה גלבר, משה איבגי.
סלבס נוספים: אורי גבריאל,
הוסף תיאור לסרט
שורו 1991 גורו אורבני מנסה לפתור את השאלות הקיומיות הסובבות אותו ואת "מאמיניו" המחפשים את זהותם (הפנימית והמינית) בעולם החומרי של תל אביב ההזויה של תחילת ה-80. שילוב של סוריאליזם, הומור ודרמה כתובה היטב עם מיטב השחקנים הובילו את הסרט לזכייה בשישה פרסי אקדמיה לשנת 1990 (כונו בזמנו פרסי מנורת הכסף). כולל את סצנת "למה את תמיד מתחכמת?", סצנת להקת הגבעטרון ההולכת לאיבוד ואת הביצוע השונה של ערן צור ל"נשל הנחש" של מאיר אריאל, סצנות שהפכו ברבות הימים לנכסי צאן ברזל בתרבות הישראלית.
במאי: שבי גביזון.
שחקנים: שמואל הדלמן, משה פרסטר, שרון הכהן, משה איבגי, עזרא כפרי, אהובה קרן, קרן מור.
סלבס נוספים: קרן מור,
הוסף תיאור לסרט
גמר גביע 1991 סרטו של ערן ריקליס מתרחש ב-1982, בזמן מלחמת לבנון, ומתאר את מערכת היחסים הנרקמת בין מנהיג חבורת לוחמים פלסטינים לבין חייל מילואים ישראלי שנפל שבי בידיהם, כששאר העולם עסוק במשחקי המונדיאל בספרד. אחד הסרטים החזקים ב"זרם הפוליטי" של הקולנוע הישראלי בשנות השמונים, שקצר תשואות רבות ברחבי העולם, אך נתקל בלא מעט עוינות של הקהל המקומי. עם מוחמד בכרי ומשה איבגי.
במאי: ערן ריקליס.
שחקנים: משה איבגי, מוחמד בקרי, סלים דו, בסאם זועמט, יוסוף אבו-וארדה, סואל חדד, גסאן עבאס.
הוסף תיאור לסרט
אדון ליאון 1982 שרשרת טעויות מובילה לכך שליאון חושב שלבתו יש תינוק מחוץ לנישואין, והוא יוצא למסע חיפוש היסטרי אחרי הגבר שאחראי לתינוק. ליאון האומלל עושה הכל כדי לזכות בזה. האם יצליח להיות אבא לבן זכר או לפחות להיות סנדק?
במאי: זאב רווח.
שחקנים: זאב רווח, נורית כהן, יעקב בנאי, מאיר סויסה, בתיה רוזנטל, משה איבגי, סמדר ברנר.
הוסף תיאור לסרט
מתחת לאף 1982 שוד הכספת האגדי ממטה המשטרה, מתואר בקומדיית פשע חיננית ביותר, שהולידה אולי את הדמויות האותנטיות ביותר בקולנוע הישראלי. שני פושעים קטנים ומנופחים ושני פושעים ותיקים שיצאו "לגימלאות" נדלקים על הרעיון המטורף, לשדוד את כספה של משטרת יפו. גולדווסר וחיים מרין (התסריטאי) שולטים בדייקנות במרכיבים של הז'אנר ומצליחים להוביל את הסרט, בתוך עלילת מתח שמטובלת בהומור רב. משחק נפלא של איבגי, גבריאל, צארום והאחרים.
במאי: ג'אקוב גולדוויסר.
שחקנים: אורי גבריאל, משה איבגי, מכרם חורי, זאדוק זארום, ג'וקו ארקין, שמואל אומאני, ראובן דיין.
סלבס נוספים: אורי גבריאל,
הוסף תיאור לסרט
תגיות
קטגוריות
סלבס לפי מדינות

אין להעתיק את האתר או כל חלק ממנו ללא אישור בכתב מראש Copyright © 2008 כל הזכויות שמורות | קישורים | אודות | צור קשר