הכי חדשים
הכי פופולריים השבוע
הכי נצפים

אביב גפן

ארץ לאום : ישראל
נולד : יום חמישי, מאי 10, 1973
תחום : זמר/זמרת


לגלריית התמונות        
אביב גפן
צפיות : 3736

זמר , מוזיקאי, מלחין, פזמונאי ומפיק מוזיקלי ישראלי. גפן הוא שותפו של סטיבן וילסון לצמד "בלאקפילד".
 
גפן ידוע בתור הזמר שסחף את הנוער הישראלי בשנות ה-90, שאותו כינה "ילדי אור הירח", ומזוהה עם הזרם השמאלי בפוליטיקה הישראלית. שיריו של גפן עוסקים בנושאי יום-יום כמו אהבה, שלום, מוות, דת, צבא ומנגד הוא נוגע בנושאים שנויים במחלוקת כמו התאבדות, סמים וסרבנות. אביו הוא הפזמונאי יהונתן גפן.
  
הופעתו הראשונה של גפן הייתה ב-1984, בתוכנית "שמיניות באוויר" בערוץ הראשון, שבה שר את השיר "כולך בת 40", שכתבה אחותו שירה גפן והלחין הוא עצמו. בשנת 1987 השתתף בסרט חובבים בשם "המטפחת", שעבורו כתב והקליט את השיר "אמא". בשנת 1990 הקליט גפן שיר ראשון, "חבר". בהקלטה ניגנה איתו הלהקה שליוותה אותו באותה תקופה, "חתולים בצנרת".
 
בשנת 1991 הקליט גפן את אלבומו הראשון, "זה רק אור הירח", עם להקת "התעויוט", המלווה אותו עד היום. האלבום יצא לחנויות ב-25 בספטמבר 1992, ונמכר באותה שנה ב-200 עותקים בלבד, אך לימים נחשב לאחד מאלבומי הרוק החשובים בישראל. גפן, שהיה אז בן 18 בלבד, כתב והלחין את כל שירי האלבום, בעיבודים של משה לוי. מהשירים הבולטים באלבום היו "מיליארד טועים", "שנינו שווים", "אמש" ושיר הנושא "אור הירח".
 
ב-1992 חולל גפן סערה כאשר הצהיר על כך שלא שירת בצה"ל, ואף קרא לא להתגייס לצה"ל. מאוחר יותר שינה את דבריו וטען שלא התגייס מטעמים רפואיים שהתבררו כבעיית עקמת, שגררה השתלת מוט עשוי פלטינה בגבו.
 
בשנים 1992 ו-1993 שיחק גפן בסדרת הטלוויזיה הפופולרית "עניין של זמן" ששודרה בערוץ 1 בתפקיד אביב, ואף שר שם את להיטו המפורסם "עכשיו מעונן", ממנו התפרסמה השורה "אנחנו דור מזויין...". ב-1992 שיחק בסרט הקולנוע הישראלי של הבמאי צורי מימון "נערי החוף", שעבורו גם כתב ושר את שיר הנושא. בשנת 1992 הלחין לנורית גלרון את השיר "אתה פה חסר לי", שאת מילותיו חיבר יחד עם אחותו שירה גפן‏. השיר היה ללהיט הגדול ביותר מאלבומה של גלרון "בתוך הסערות" שיצא באותה שנה.
 
ב-1993 יצא אלבומו השני של גפן, "עכשיו מעונן", גם הוא בעיבוד והפקה של משה לוי. האלבום הוקדש לחברו ניר שפינר, שנהרג בתאונת דרכים ב-1991. גם באלבום זה כתב והלחין גפן את כל השירים, שמהם זכו להצלחה "עכשיו מעונן", "שיר הסמרטוטים", "בוכה על הקבר", "אל תדאג", "שלכת" ו"אילנה", שאותו כתב על חברתו באותה תקופה, אילנה ברקוביץ'. האלבום זכה להצלחה רבה בהרבה מקודמו, השיר "עכשיו מעונן" היה לאחד השירים המושמעים ביותר ברדיו באותה שנה, ובמצעד הפזמונים השנתי של רשת ג' זכה גפן בתואר "זמר השנה".
 
ב-1993 התארח אביב גפן בתוכנית "פופוליטיקה", והתייצב מול מתנגדיו, ביניהם שר המשפטים לעתיד טומי לפיד, אז אורח קבוע בפופוליטיקה. סביב גפן נאסף קהל מעריצים שהלך וגדל, שאותם כינה "ילדי אור הירח".
 
בסוף אותה שנה יצא גם אלבומה של קרן הכט "קרן הכט", שבו כתב והלחין גפן את כל השירים, פרט לשיר "הראש שלו" שכתב לפי מנגינה של פיוטר איליץ' צ'ייקובסקי. גפן גם השתתף באלבום בדואט עם הכט "זה הרגש", שהיה למושמע ביותר מבין שירי האלבום. מתוך האלבום התפרסמו גם השירים "לנצח" ו"תן לי לבד". את השיר "שדה פרוש", שהופיע גם הוא באלבום, כתב גפן כשהיה נער מתבגר אך גנז את השיר עד שהכיר את הכט והחליט לתת לה לבצע את השיר.
 
בשנת 1994 הוציא גפן את אלבומו השלישי, בעל השם הסמלי "אביב גפן III", הפעם ללא להקת התעויוט. האלבום הגיע למעמד אלבום זהב תוך ימים ספורים, וביסס את מעמדו של גפן כאחד היוצרים הבולטים בישראל. האלבום נפתח בתימה המלווה את האלבום כולו: בעיותיו הנפשיות של מתבגר רגע לפני גיוסו לצבא. בין השירים הבולטים באלבום היו "האם להיות בך מאוהב", "כבוד", "משוררים", "הכי קרוב לבד", "מסיבת מתגייסים", "הולך לאיבוד" ו"קבעתי עם האושר". "האם להיות בך מאוהב" זכה בתואר "שיר השנה" ברשת ג', וגפן זכה פעם נוספת בתואר "זמר השנה". באותה שנה גם השתתף בשיר "עכשיו" מהאלבום "רדיו בלה בלה" של החברים של נטאשה.
 
עוד ב-1994 פורסמה בחדשות ערוץ 2 כתבה על מקרי התאבדות של בני נוער, לפי דברי הכתב, בהשראתם של שירים של גפן. גפן הגיב בשידור אצל גבי גזית: "אם הבנתם מדברי או משירים ששרתי שאני בעד התאבדות, זאת טעות חמורה, אני וגם הקהל שלי נגד אלימות, גם שהיא נגד עצמך, וגם כמו שיש פצע ויש יוד, אז יש פצעי נפש ויש פסיכולוגים, ואפילו אני הולך לפסיכולוג ואין בזה שום בושה". עם זאת, גפן נשאל פעמים רבות, לפני ואחרי ההאשמות, האם הוא בעצמו ניסה להתאבד במהלך חייו, אך בכל פעם מחדש בחר להתעלם מהשאלה ועד היום השאלה נותרה ללא תשובה.
 
בחודש אוגוסט של אותה שנה הופיע גפן לראשונה במרכז פסטיבל "ליל אהבה בצמח", שבו שילב הופעה של להיטיו עם אימו, נורית גפן, שבאמצע המופע יצאה מארון קבורה לצלילי השיר "בוכה על הקבר".
 
ב-1995 הוציא גפן את אלבומו הרביעי, "שומקום". האלבום הוקלט בלונדון, ועורר סערה בישראל בשל השיר "שומקום", שכלל את השורה "מי זה שם הולך שיכור, זה ראש הממשלה" שהייתה רמז לשמועות אודות הרגלי השתייה של ראש הממשלה דאז יצחק רבין. בעקבות זאת נאסר השיר להשמעה ברדיו. באותה שנה הופיע גפן אצל דן שילון בתוכנית מיוחדת לקראת יום העצמאות בנוכחותו של רבין. מתוך האלבום התפרסמו גם השירים "אהבנו", "מלאך" ו"שלום".
 
לזכרו של חברו ניר שפינר, שכאמור נהרג בתאונת דרכים ב-1991, כתב גפן את השיר "לבכות לך". גפן נתן לאריק איינשטיין לבצע את השיר, משום שחשב שהוא זקוק לביצוע בוגר יותר מכפי שיוכל לבצעו בעצמו. השיר הופיע באלבומו של איינשטיין "יש בי אהבה" שיצא ב-1995, אבל בגרסה שונה. ב-4 בנובמבר 1995 הוזמן גפן לעצרת השלום בכיכר רבין, וברגע האחרון החליט לבצע את "לבכות לך". מספר דקות אחרי סוף השיר נורה ראש הממשלה. השיר קיבל משמעות חדשה והפך להמנון הבלתי רשמי של נוער הנרות.
 
בשנת 1996 יצא האלבום "המכתב", בשיתוף עם התעויוט ומשה לוי. מהשירים המוכרים באלבום היו "עונות", "המכתב", "הקנאה", ו"מרד הדמעות", שנכתב בעקבות רצח יצחק רבין. בסוף השנה יצא גפן למסע הופעות ברחבי אירופה. בשנה זו הוא התחתן עם אילנה ברקוביץ', שהייתה חברתו 4 שנים. במהלך השנה יצא הספר "השירים האסורים", שהכיל את מילות ותווי שיריו מהאלבומים שיצאו מ-1992 ועד 1996.
 
ב-1997 יצא אלבום האוסף של גפן "ירח מלא: האוסף", שכלל גם שירים שנגנזו מאלבומיו הקודמים, כ"עניין" ו"אני פרפר", שירים אותם ביצע במסגרות שונות והופיעו באלבום של גפן לראשונה ("חבר", "נערי החוף", "אבא תרנגול"), ושני שירים חדשים - "סוף העולם" בשיתוף עם ברי סחרוף ו"שיר תקווה". שניהם הפכו להמנוני רוק, ונכנסו לקלאסיקת המוזיקה הישראלית.
 
ב-1998 יצא האלבום "חלולים", הפעם ללא התעויוט, ובייעוץ אמנותי של ברי סחרוף, שהתבטא באלבום רועש יותר, עם דגש על גיטרות חשמליות ואפקטים. האלבום הוקלט בלונדון והיה שונה מאלבומיו הקודמים של גפן מבחינת הצליל, שהיה מתכתי יותר מהצליל החם בדרך כלל של גפן. הייתה זו תקופה שבה גפן הושפע מאוד מהמוזיקה האלקטרונית של להקת פלסיבו, וכמו כן מהלהקה שאותה כינה "הפינק פלויד של ימינו", רדיוהד. המעריצים שחיכו בקוצר רוח לצאתו של האלבום התאכזבו מתוצאת החומרים החדשים, שלא היו דומים לאף חומר קודם של גפן, והאלבום מכר מספר עותקים מועט במיוחד.
 
ב-1999 יצא האלבום "לילות לבנים". האלבום מבוסס כמעט כולו על גירושיו של גפן מאילנה ברקוביץ', והתאפיין בשירים רכים ומלודיים יותר מקודמו, כ"מקסיקו", "השיר שלנו", ו"לילות לבנים". באותה שנה החל גפן בסיבוב הופעות אינטימי, עם קלידן התעויוט דניאל סלומון, שבו הופיע ללא התעויוט, בליווי פסנתר וגיטרה. סיבוב ההופעות גרף הצלחה גדולה, ומאז יוצא גפן בכל חורף לסיבוב הופעות אינטימי.
 
בשנת 2000 יצא אלבומו של גפן "יומן מסע", אלבום מלודי ומורכב, שהראה, לדברי רבים, כי גפן התבגר והתמתן, בעיקר בשל השיר "עורי עור" ובו הביטוי "מולדת אהובה". במקור כתב גפן "מולדת חשוכה", אך ביטוי זה שונה כדי למנוע פרובוקציה. למרות זאת בהופעות שר גפן "מולדת חשוכה". מתוך האלבום התפרסמו גם הדואט עם אריק איינשטיין "יומן מסע", הדואט עם שלום חנוך "חצר המלך" והשיר "אקדחים שלופים". באותה שנה הצטרף גפן להופעות של להקת רוקפור, וביצוע בהופעה לשיר "שוב לא שקט" יצא כסינגל לתחנות הרדיו. הביצוע נכלל באלבום ההופעה של רוקפור "רוקפור בהופעה".
 
ב-21 ביוני 2002 יצא אלבומו של גפן "ממנטו מורי" ("זכור את המוות"), שהוקלט בקופנהגן שבדנמרק. האלבום מוקדש לסבתו של אביב גפן, גאולה, שנפטרה באותה שנה, וכלל את השיר "שיר עצוב" שנכתב לזכרה. מתוך האלבום התפרסמו גם השירים "ממנטו מורי", "הולך קדימה" ו"קרן אור".
 
בשנת 2003 יצא הסרט התעודי "אביב", בבימויו של תומר הימן, על חייו של גפן. הוא פתח את פסטיבל הסרטים הבינלאומי בבנגקוק, וזכה לאהדת הקהל התאילנדי. בעקבות הביקוש הרב נוספו שתי הקרנות נוספות לסרט. בשנה זו גם יצא הספר "השירים האסורים ב'" ובו מילות השירים לאלבומים שיצאו מ-1997 עד 2002.
 
ב-2004 השתתף גפן בתוכנית ספיישל בת 12 פרקים בשם "הבלוג של אביב גפן", בערוץ yesY ב-Yes. הבלוג שודר מביתו של גפן, והועבר גם באינטרנט בשידור חי. התוכנית עוררה תגובות סוערות, ואף צונזרה בשל דעותיו של גפן על תעשיית המוזיקה והבידור בישראל.
 
באותה שנה חבר גפן לסולן להקת פורקיופיין טרי, מוזיקאי הרוק המוערך סטיבן וילסון. הם הקימו יחד הרכב רוק בשם בלאקפילד, והוציאו אלבום ראשון בשם "Blackfield". האלבום הוקלט במשך שלוש שנים באולפנים בלונדון ובישראל, ונערך באולפני אבי רוד באנגליה. היה זה האלבום הבינלאומי הראשון של גפן, שהופץ בעולם על ידי חברת התקליטים הבריטית Snapper Records.
 
בשנת 2005 הוציא גפן לאור את ספרו הראשון, "ילדי יום ראשון", המבקר בקצרה בתחנות חשובות בחייו. בסוף אותה שנה השתתף גפן בסדרת מציאות בערוץ yesY של חברת yes.
 
ב-4 בדצמבר 2005 השיק גפן את האלבום ה-11 שלו, "עם הזמן", שיצא לבסוף ב-3 במרץ 2006. את האלבום הפיק עבורו עופר מאירי, שעיבד יחד עם גפן את כל השירים בו. במסיבת ההשקה של האלבום החדש אמר גפן "זה לא עוד אלבום של אביב גפן, לטוב ולרע. אין בו סיסמאות. עופר גרם לי להוריד דברים פוליטיים בשקל ובחרנו שירים אחד אחד". באותה מסיבה יצא לאור הסינגל הראשון מתוך האלבום, שהוצג בתור קליפ שיצא לערוצי הטלוויזיה ולתחנות הרדיו יום לאחר מכן. שמו של הסינגל הוא "עם הזמן", והוא במקור שיר של הזמר הצרפתי לאו פרה ("Avec Le Temps"), שגפן תירגם תרגום חופשי. הסינגל קיבל תגובות חיוביות ממבקרים, שציינו שניכר בו השינוי שחל בגפן. לאחר מכן יצאו גם הסינגלים "מחר", "בשבילך", "זה רק הלב שכואב לך" ו"אין זמן תחת השמש", שזכו גם הם להשמעות רבות בתחנות הרדיו.
 
בשנת 2006 כתב והלחין גפן את מרבית השירים לאלבום "יחפה" של נינט טייב, שאותו גם הפיק מוזיקלית. בין היתר כתב והלחין עבור האלבום את השירים "כשאתה כאן", "הכל יכול לקרות" ו"יחפה". יומיים בלבד לאחר צאתו קיבל האלבום את התואר אלבום זהב. במקביל, בחודש ספטמבר 2006, הגיע גם האלבום "עם הזמן" למעמד זהב.
 
בשנת 2007 יצא הרכבם של גפן וסטיבן וילסון, בלאקפילד, למסע הופעות ברחבי העולם. בפברואר 2007 יצא האלבום השני של ההרכב, "Blackfield II". באותו חודש יצא אלבום אוסף של גפן בשם "רק שירי אהבה", שנמכר בלעדית בסניפי קפה ארומה אספרסו בר. באותה שנה נבחר גפן לתפקיד היועץ האמנותי של תחרות הלהקות הצעירות "Urban MotoMusic 2007".
 
בין היתר הוצע לגפן לשדר בתוכנית הלילה "ציפורי לילה" בגלי צה"ל יחד עם גיא מרוז וגפן נעתר לה. אולם העובדה שגפן לא שירת בצה"ל והעירפול סביב אי שירותו, האם נבע מסיבות בריאותיות או שמא מהשתמטות מכוונת משירות, עוררה התנגדות ציבורית להשתתפותו בתוכנית במסגרת תחנה צבאית הממומנת מכספי משרד הביטחון. עקב התנגדות רחבה זו, החליטו ראשי התחנה לחזור בהם מהכוונה לשבץ את גפן בתוכנית הלילית.‏
 
בשנת 2008 הפיק גפן יחד עם עופר מאירי אלבום לזמרת אלמונית שלקח תחת חסותו, אלכס (שם הבמה של אלכס משה), שליוותה אותו בהופעותיו. האלבום יצא בפברואר 2008, וכלל את הסינגלים "אם תפסיק לאהוב", "ואת שרה" ו"עלים".
 
במרץ 2008 הוציא גפן אלבום הופעה כפול, שכולל שירים שבוצעו בהופעותיו במהלך קיץ 2007. האלבום כלל גם DVD עם קליפים וקטעי הופעה נדירים מהמצלמה הביתית של משפחתו. כמו כן כלל האלבום שני שירים חדשים שכתב גפן בשם "שחור לבן", שיצא כסינגל לתחנות הרדיו, ו"אין שמחים בלילה". מהאלבום יצא כסינגלים הביצועים לשירים "גן החטאים" ו"חלומות גדולים". ב-6 במרץ קיים גפן מופע גדול לכבוד השקת אלבום ההופעה, שבו התארחו ברי סחרוף, אסף אמדורסקי וסולן להקת הבי ג'יז רובין גיב.
 
באפריל 2008 ראה אור המארז השני מסדרת "עבודה עברית" לכבוד שנת ה-60 למדינת ישראל, ובו נכלל השיר "איך לאהוב אותך" בביצוע המשותף של גפן והזמרת אלכס. השיר בוצע במקור על ידי גלי עטרי ויזהר אשדות ב-1985 בסרט "שוברים".
 
ביולי 2008 הוציא גפן לאור את השיר "הילד של כולנו", שאותו כתב על החייל החטוף גלעד שליט. גפן הכריז שכל ההכנסות מהשיר יתרמו למען החזרתו מן השבי. במרץ 2009 הוציא את הסינגל "אור קטן בלב".
 
בספטמבר 2009 יצא אלבום הסולו הבינלאומי הראשון של גפן, שנשא את שמו. לפני צאת האלבום הוציא גפן את הסינגל "It's Alright" שנכנס לפלייליסט של תחנת הרדיו NME. סינגל נוסף שיצא הוא "It Was Meant to be a Love Song" שנכנס לחמשת הקליפים הגדולים ב-NME. במהלך העבודה על האלבום והקריירה בחו"ל הופיע גפן בפסטיבל Southside בגרמניה. לפני הפסטיבל התראיין גפן לתקשורת הגרמנית, הציג את עצמו כזמר נרדף בישראל, טען ש"חצי מהישראלים רוצים אותי מת" ודיבר נגד הכיבוש הישראלי. ריאיון זה עורר תגובות כועסות בישראל, בטענה שגפן מעוות את הדברים. מאוחר יותר, בכתבה שפורסמה בערוץ 2 על גפן, הוא הסביר את הדברים שאמר ואת המקום שממנו הם באו, והוסיף שהוא איננו נציג מטעם המדינה, אלא מייצג את דעותיו שלו בלבד.
 
בשנת 2010 החל גפן בשיתוף פעולה עם המוזיקאי עידן רייכל. בדצמבר של אותה שנה הוציאו השניים סינגל משותף בשם "קוצים", שאותו כתב והלחין גפן ושר רייכל. במרץ 2011 יצא סינגל שני של גפן ורייכל, "בובות", שאותו כתב גפן והלחינו שניהם ביחד. את שני השירים הפיקו ועיבדו גפן ורייכל במשותף.

אביב גפן הוא בנם של המפיקה נורית גפן ושל הפזמונאי יהונתן גפן, ואחיה של השחקנית שירה גפן. שמו ניתן לו כזכר לסבתו אביבה גפן.
 
ב-1996 התחתן גפן עם אילנה ברקוביץ'. ב-1998 הזוג התגרש. ב-2005 התחתן גפן עם הדוגמנית שני פרידן, שהייתה חברתו במשך 7 שנים. בשנת 2007 נולד בנם הבכור ונקרא בשם דילן, על שם המוזיקאי בוב דילן.

אביב גפן בעמותת להושיט ידאביב גפן עם הילדים של עמותת להושיט ידאביב גפןאביב גפן
שם האלבום שנת הוצאה  
Welcome to my DNA 2011
עם להקת בלאקפילד
אביב גפן Live 2008
אביב גפן והתעויוט , אלבום הופעה.
Blackfield II 2007
עם להקת בלאקפילד
רק שירי אהבה 2007
אוסף שירי אהבה
עם הזמן 2006
Blackfield 2004
עם להקת בלאקפילד
ממנטו מורי 2002
אביב גפן והתעויוט
יומן מסע 2000
אביב גפן והתעויוט
לילות לבנים 1999
אביב גפן והתעויוט
חלולים 1998
ירח מלא האוסף 1997
אביב גפן והתעויוט , אוסף.
המכתב 1996
אביב גפן והתעויוט
שומקום 1995
אביב גפן והתעויוט
אביב גפן 3 1994
אביב גפן והתעויוט
עכשיו מעונן 1993
אביב גפן והתעויוט
זה רק אור הירח 1992
אביב גפן והתעויוט
תגיות
קטגוריות
סלבס לפי מדינות

אין להעתיק את האתר או כל חלק ממנו ללא אישור בכתב מראש Copyright © 2008 כל הזכויות שמורות | קישורים | אודות | צור קשר