הכי חדשים
הכי פופולריים השבוע
הכי נצפים

דייוויד בואי

ארץ לאום : אנגליה
נולד : יום רביעי, ינואר 8, 1947
תחום : סרטים,זמר/זמרת


לגלריית התמונות        
דייוויד בואי
צפיות : 3922

דייוויד בּוֹאִי הוא מוזיקאי, זמר, שחקן ומפיק מוזיקלי בריטי. הקריירה המוזיקלית של בואי, הנפרשת על פני כחמישה עשורים, זכתה להוקרה בזכות שילוב תחומי אמנות שונים ביצירתו, חלוציותו בסגנונות מוזיקליים רבים ושילוב אלמנטים חזותיים פורצי דרך בהופעותיו. אי-נאמנותו לז'אנר מוזיקלי אחד, השינויים הקונספטואלים שעבר ובעיקר הדרך שבהּ גילם אישיויות שונות, העניקו לו בתקשורת את הכינוי "הזיקית של הרוקנ'רול".
 
השנים הראשונות 1947-1967
 
דייוויד בואי נולד כדייוויד רוברט ג'ונס בבריקסטון שבלונדון. הוריו לא היו נשואים בתקופה שבה נולד, ולאמו אף היה בן מנישואים קודמים. כשהיה בן שש עברה משפחתו לגור בברומלי שבקנט, והוא למד בבית הספר הטכני שבאזור מגוריו.
 
בהיותו בן חמש עשרה, במהלך ויכוח עם חברו ג'ורג' אנדרווד על בחורה, נחבטה עינו השמאלית מאגרופו של אנדרווד, שעל אצבעו הייתה טבעת ממתכת; והוא נאלץ להישאר מחוץ לבית הספר במשך שמונה חודשים על מנת לקבל את הטיפול הרפואי המתאים כדי להציל את עינו. לאחר סיום הטיפול איבדה העין את היכולת לזהות גוונים שונים, והצבע חום הוא השולט בראייתה. על אף שצבע העין נותר כחול, האישון המורחב מטעה וגורם לחשוב כי צבעהּ כהה יותר. כך או כך, עיניו בעלות הצבעים השונים והאישונים הלא-שווים הפכו לסמלו המסחרי הידוע ביותר של בואי. ג'ורג' אנדרווד ובואי נותרו חברים קרובים, ואנדרווד אף עיצב כמה מאלבומיו.
 
בואי ולהקתו The Manish Boys
תחילת התעניינותו של ג'ונס במוזיקה החלה בגיל תשע, כאשר אביו קנה לו מארז תקליטים אמריקאיים, רובם של אמנים שחורים כמו צ'אק ברי וליטל ריצ'רד. בראיון לעיתון ה"רולינג סטון" בשנת 1972 נזכר בואי "ראיתי את בת הדודה שלי רוקדת לצלילי להיטו של אלביס "כלב ציד", ומעולם לא ראיתי אותה מושפעת ממשהו לפני כן. מיד לאחר מכן התחלתי לאסוף תקליטים". לטענתו, כשהקשיב ל"טוטי פרוטי", הוא שמע את קולו של אלוהים. אחיו-למחצה הציג בפניו את מוזיקת הג'אז, והתלהבותו גרמה לאמו לקנות לו סקסופון מפלסטיק לחג המולד של שנת 1959. לאחר שעבר לנגן על הכלי האמיתי, הקים את להקתו הראשונה, "הקונראדס". במהלך שנות השישים היה חבר בלהקות רית'ם אנד בלוז נוספות כמו "הקינג ביז", "המאניש בויז" ו"הריוט סקוואד". בתקופה זו פרסם ג'ונס את הקלטתו הראשונה, הסינגל Liza Jane, עם "הקינג ביז". אז גם אימץ לעצמו את הכינוי דייווי ג'ונס, אך הדבר יצר בלבול עם חבר להקת המאנקיס שנשא את אותו השם. כתוצאה מכך בחר כשם במה בבואי, על שם הגיבור מקרב אלמו, ג'יימס בואי "וסכין הבואי המפורסמת שלו". מתקופה זו ואילך נודע דייוויד רוברט ג'ונס כדייוויד בואי.
 
את ההקלטה הראשונה שלו ביצע בואי בשנת 1964 בהיותו בן 17 עם השיר "לייזה ג'יין", שיצא כסינגל. בשנת 1967 הוציא בואי את אלבומו הראשון, תחת חברת מותג "דרם" של חברת דקה, אשר נקרא בפשטות David Bowie. באלבום שילב בואי בין מוזיקת פופ ומוזיקה פסיכדאלית, ובאותה תקופה הוציא גם את הסינגל "The Laughing Gnome", שכלל ביצועים ווקאלים בסגנון הצ'יפמאנקס והתייחס בתוכנו לפגישה מדומיינת של בואי עם סולן "הרולינג סטונז" מיק ג'אגר. ה-B Side של הסינגל היה השיר "The Gospel According to Tony Day". הסינגל זכה לכישלון חרוץ, ולא הגיע למצעדי המוזיקה. כתוצאה מכך פרש בואי לתקופה קצרה מתחום המוזיקה לטובת לימודי בודהיזם, ולא הוציא אף אלבום במשך שנתיים. מספר שירים מאלבום זה נוספו בשנים מאוחרות יותר לאלבומי אוסף.
 
באותה שנה, בעקבות השפעת האמנות המודרנית ותחום הדרמה בעיקר, החל בואי ללמוד עם לינדזי קמפ (Lindsay Kemp), מורה לפנטומימה בתיאטרון האוונגארד. תקופה זו השפיעה עליו רבות בהמשך הקריירה, שלאורכה הציג את עצמו דרך דמויות שונות, והוא אף הצהיר עליה כעל התקופה שבה הרגיש שהשתתף בעשייה המשמעותית ביותר בחייו. בתקופה זו מכר בואי את שירו הראשון לזמר בשם "אוסקר", שם הבמה הראשון של המוזיקאי פול ניקולאס. השיר היה "Over the Wall We Go" – סאטירה על בריחות מבתי הכלא בבריטניה. בשנת 1968, סוכנו של בואי, קנט פיט, הפיק סרט באורך חצי שעה שנקרא Love You Till Tuesday, שבו הוצג בואי מבצע מספר משיריו, אך הסרט לא יצא עד לשנת 1984.
 
תקופת הפולק הפסיכדאלי 1969-1971
 
בשנת 1969 טעם בואי לראשונה את טעם ההצלחה עם שיחרור הסינגל "Space Oddity", אשר יצא במקביל לנחיתת האדם הראשון על הירח. השיר, בלדה שסיפרה את סיפורו של מייג'ור טום, אסטרונאוט שאבד בחלל, פרט על מיתר ההתרגשות שבלאו-הכי ליוותה את הנושא באותה התקופה (אם כי בואי עצמו טוען שהשחרור כלל לא סונכרן במודע עם תאריך הנחיתה). לשיר קיימת גם פרשנות המתקשרת לשימוש בסמים, אך בואי עצמו מתאר את השיר כסיפורו של אדם שמימש את חלומו ובדרך לשם איבד קשר עם כל מה שהיה חשוב ויקר לו לפני כן (ממש כפי שהוא עצמו יחווה בשנים הבאות). השיר הגיע למקום החמישי במצעדים בבריטניה, והוסף לאלבום השני שלו, הפעם תחת חברת התקליטים "Mercury". האלבום, שנקרא כמו קודמו, David Bowie, יצר בלבול בבריטניה (בארצות הברית האלבום הופץ בשם Man of Words, Man of Music). מספר שנים מאוחר יותר יצא האלבום תחת השם Space Oddity.
 
בסיום העבודה על השיר "Space Oddity" החל בואי לעבוד יחד עם אמנים שונים כמו מארי פיניגן, כריסטינה אוסטרום ובארי ג'קסון על הקמת מועדון פולק שפעל בערבי יום ראשון בפאב "שלוש חביות הבירה" שבבקנהאם (Beckenham). המקום הועבר במהרה ל"מעבדת האמנויות בבקהאם", וזכה להצלחה אדירה. באוגוסט 1969 אירח המקום 'פסטיבל חינם' בפארק מקומי, אשר זכה לתיעוד מאוחר יותר בשירו של בואי, "Memory of a Free Festival".

The Man Who Sold the World
בשנת 1970 הוציא בואי את אלבומו השלישי, The Man Who Sold the World - 1970". באלבום זה זנח בואי את הצליל האקוסטי שאפיין את אלבומיו הקודמים לטובת סגנון הרוק הכבד. באלבום זה שיתף בואי פעולה לראשונה עם הגיטריסט מיק רונסון, איתו ניגן עד שנת 1973. רוב שירי האלבום היו זהים לסגנון מוזיקת הרוק ששלט בבריטניה באותה תקופה, אך חלק מהשירים היו בעלי סגנונות שונים, כמו השיר הנושא של האלבום, שהיה בהשראת המוזיקה הלטינית. השיר זכה להצלחה רבה ובמהלך השנים בוצע על ידי הרכבים שונים, מהמפורסמים ביניהם להקת נירוונה. שירים מסוימים באלבום חושפים טפחים בחייו האישיים של בואי, השיר "All The Mad Men" המתאר את הגיגיו של אדם הנחשב למטורף הוקדש לטרי, אחיו המעורער בנפשו של בואי, שנכנס ויצא ממוסדות שיקום שונים כל חייו. כמו כן היו שירים שהציגו את הנושאים בהם עסק בואי, ביניהם השיר האפי "A Width of a Circle", בו סיפר על יחסי המין שחווה עם אלוהים והשטן. עטיפת האלבום הציגה את בואי לבוש בשמלה, הופעה ראשונה לחזות האדרוגנית אותה החל לאמץ לעצמו בעידודה של אשתו דאז, אנג'לה, שהייתה בעלת נטיות ביסקסואליות בעצמה ואף סולקה כמה שנים קודם לכן ממוסד לימודי בגלל רומן לסבי שניהלה. המראה השערורייתי עורר סערה קטנה בארצות הברית, שם עטיפת האלבום צונזרה והציגה קטע קומיקס, בלי שום זכר לבואי. באותה שנה התחתן בואי עם אנג'לה שעסקה בין היתר בתחום עיצוב אופנה והייתה, כאמור, שותפה לעיצובו התדמיתי.
 
שנה מאוחר יותר, ב-1971, הוציא בואי את האלבום "Hunky Dory", אשר סימן את התחלתו של שיתוף פעולה מתמשך עם חברת התקליטים תקליטי RCA. את האלבום הפיק בואי יחד עם המפיק הבריטי קן סקוט. באלבום שולבו סגנונות מוזיקליים ונושאים שונים. היו בו נגיעות פופ כמו בשיר "Kooks" אשר הוקדש לבנו התינוק, זואי; האלבום עסק בנושאים בעלי משמעות לבואי כמו נושא ה"הומו סופריור" בשיר "Oh! You Pretty Things", הסמי-אוטוביוגרפיה "The Bewlay Brothers" שנה לעסוק ביחסיו עם אחיו למחצה טרי, והשיר "Quicksand" שהשראתו הייתה עיסוקו של בואי בבודהיזם. במקביל לכל אלה, חלק משירי האלבום היו מחוות לאליליו של בואי, ביניהם השיר "Andy Warhol" שדיבר על האמן הרב תחומי אנדי וורהול שאימץ אותו לקומונת האמנים "בית החרושת"; השיר "Song for Bob Dylan" שהיה מעין מכתב פתוח לבוב דילן (בו אף היה מחווה לאלוויס פרסלי כאשר בואי חיקה את קולו של אלוויס בחלק מהשיר ),והשיר "Queen Bitch" מחווה ללו ריד ולהקת הוולווט אנדרגראונד. האלבום והסינגל "Changes" מתוכו לא נהיו להיטים בזמנו, אך האלבום היווה בסיס יציב לעלייתו של בואי למעמד של כוכב. כיום נחשב Hunky Dory לאלבום היסטורי ולקלאסיקה וזוכה ללא הרף במקומות ראשונים במשאלים פופולרים בנושא.
 
תקופת זיגי סטארדסט 1972-1973
 
בשנת 1972 התרחשה הפריצה הגדולה של בואי ככוכב רוק, בצאת אלבום הקונספט שנחשב לאלבום החשוב ביותר שיצר ולאחד החשובים בהיסטורית המוזיקה: "The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars". האלבום מספר את סיפורו של חוצן אדרוגני בשם זיגי סטארדסט, כוכב רוק אולטימטיבי המגיע לכדור הארץ בתקופה בה הסתבר כי זה יחרב תוך חמש שנים. האלבום אופיין בשילוב החריף בין כל הסגנונות בהם עסק בואי עד לאלבום הנוכחי, מוזיקת פופ, רוק כבד ומוזיקת פולק (מוזיקת עם מקומית, עם השפעות של מוזיקה מאזור יורקשייר). מספר משירי האלבום הפכו לקלאסיקות רוק, בהם "Ziggy Stardust", "Moonage Daydream", "Hang on to Yourself" ו-"Suffragette City". עם יציאתו זכה האלבום להצלחה כבירה: הוא הגיע למקום החמישי במצעדים של בריטניה, והסינגל מהאלבום, "Starman", הגיע למקום העשירי. הצלחת האלבום הביאה לכך שאלבומו הקודם של בואי, "Hunky Dory" עקף את "זיגי סטארדסט" והגיע למקום השלישי במצעדים. באותה תקופה הסינגל "John, I’m Only Dancing" שיצא בנפרד מאלבום, הגיע למקום ה-12 במצעדים והסינגל "All the Young Dudes", שבואי כתב ללהקת מוט דה הופל, הגיע למקום השלישי.
 
בואי החליט למתוח את גבולות היצירתיות שלו מעבר למה שעשה בעבר: באותה שנה בה יצא האלבום יצא בואי למסע הופעות מקיף עם להקתו, "העכבישים ממאדים", שכללה את רונסון על הגיטרה, טרוור בולדר על הבס ומיק וודמנסיי על התופים. השיא הגיע כאשר בואי הפיח חיים בדמותו הבדיונית של זיגי סטארדסט, והציג את עצמו בתור החייזר שיצר, חמוש בשיער אדום בוהק, בגדים ראוותניים ואיפור כבד ששינה לחלוטין את זהותו המקורית. מסע ההופעות זכה לרווחים ותשבחות, כאשר בואי שילב בהצלחה רבה את המוזיקה עם אלמנטיים וגירויים חזותיים כמו תלבושות שערוריתיות, תפאורות ביזאריות ותיאטרליות מוחצנת (בהשראת לימודיו המוקדמים אצל לינדזי קמפ ואומנות הקבוקי היפנית שבואי העריך באותה תקופה). מאפיינים רבים אלו אשר צמחו בעיקר בזכות יצירתיותו של בואי, הביאו את זרם הגלאם רוק שהתפתח באותה תקופה, לכדי ביטוי אולטימטיבי.
 
עם הצלחתו המסחרית החל בואי לשווק ולהפיק בשביל מי שהיה בעבר אחד מגיבורי הרוק שלו, אלבום הסולו של לו ריד, "Transformer", הופק על ידי בואי ורונסון, והפך להיות האלבום החשוב ביותר של ריד. איגי פופ ולהקתו הסטוג'ס אותם הכיר בואי בסיבוב ההופעות שערך בארצות הברית, חתמו תחת חסותו של בואי בחברת ההפקות "MainMan", שם יצרו את אלבומם השלישי "Raw Power".
 
בשנת 1973 המשיכו "עכבישי המאדים" ליצירת האלבום "Aladdin Sane". האלבום תואר בפי בואי כ"זיגי נוסע לאמריקה", שכן כל שירי האלבום נכתבו במהלך נסיעה על ספינות, אוטובוסים או רכבות במהלך מסע ההופעות בארצות הברית משנת 1972. עטיפת האלבום תוארה כמפחידה ביותר והיא הציגה את בואי כזיגי סטארדסט בעירום, עם ברק בצבעי אדום, כחול ושחור לאורך פניו. האלבום כלל בתוכו את הסינגל המצליח "The Jean Genie", שהגיע למקום השני במצעדים של בריטניה, ואת הסינגל "Drive-In Saturday" שהגיע למקום השלישי (את השיר כתב בואי במקור ללהקת מוט דה הופל שכאמור הצליחו מאוד עם הסינגל הראשון שבואי כתב בעבורם, אולם הלהקה סרבה לקבל את השיר החדש וכתגובה לעלבון זה בואי גילח את הגבות שלו. מכאן ואילך המשיך בואי להופיע בלי גבות עד 1976). באלבום נכללה גם גירסת כיסוי לשיר של להקת הרולינג סטונז, "Let's Spend the Night Together". בשיר הנושא של האלבום מנגן הפסנתרן מייק גרסון, והסולו שלו נחשב לאחד משיאיו המוזיקליים של האלבום.
 
ההופעות של בואי בתקופה זו כללו שירים מאלבומיו הראשונים, אך בעיקר משני אלבומיו האחרונים, בהם זיגי סטארדסט היה הכי דומיננטי. הופעות אלו היו טעונות מבחינה תיאטרלית, בואי היה מחליף ללא הרף את תלבושותיו, ואף מקיים יחסי מין אוראליים עם הגיטרה של רונסון. בואי טוען שבתקופה זו החל לסבול מבלבול בין זהותו לזהותו של זיגי, מצב שהוחרף עקב שימוש הולך וגובר בסמים שונים. לבסוף החליט בואי לבצע הופעת "פרישה" מדמותו של זיגי סטארדסט, ביולי 1973, בהיכל המרסמית' המפורסם, שם התקיימה הופעת החותם של מסע ההופעות הנרחב. הופעה זו הוסרטה ועשר שנים מאוחר יותר יצאה כסרט "Ziggy Stardust - The Motion Picture". במהלך ההופעה הכריז בואי:

באוקטובר של אותה שנה הוציא בואי בלחץ חברת התקליטים שמיהרה להפיק רווחים משיא תהילתו, אלבום מחווה לשיריו האהובים משנות השישים, Pin Ups. האלבום הגיע לראש המצעדים בבריטניה, ובואי הפך למוזיקאי המוכר ביותר בבריטניה דאז. באותה תקופה פירק בואי סופית את "עכבישי המאדים" והחל בנסיונות לנוע הלאה מדמותו של זיגי. אלבומיו המוקדמים של בואי החלו לזכות לנתוני מכירות מרשמים יותר מבעבר, כולל "The Man Who Sold the World" שיצא בהוצאה מחודשת, השיר "Life on Mars?" מ-"Hunky Dory" שיצא כסינגל והתקליט משנת 1967, "The Laughing Gnome".
 
העכביש הטרופודה דייווידבואי נקרא על שמו של בואי, כנראה כמחווה לתקופת עכבישי המאדים, והשיער האדום שאימץ בהופעותיו כזיגי סטארדאסט.
 
פלסטיק סול והדוכס הלבן 1974-1976
Diamond Dogs
בשנת 1974 ניגש בואי ליצור את אופרת הרוק 1984, אשר הייתה אמורה להתבסס על הרומן הבידיוני 1984 מאת ג'ורג' אורוול, רומן שהשפיע רבות על בואי באותה תקופה. במהלך העבודה על האלבום, הוגשה תביעת זכויות יוצרים מצד אלמנתו של אורוול שביקשה שלא לעשות שימוש ביצירה הספרותית. בואי נאלץ לשנות את תוכניותיו ולבסוף יצא האלבום במתכונת סטנדרטית ללא קשר מחייב בין השירים, תחת השם Diamond Dogs. האלבום מכיל כמה מפסגות הרוק של בואי, אך מעל לכל בולט השיר 1984 הנחשב ליצירה המוזיקלית שבישרה את בוא הדיסקו. במקור היה השיר מורכב משני שירים, אך לקראת העריכה הסופית של האלבום הסיר בואי את השיר השני שנקרא Dodo ו-1984 נותר שיר אחד. תוכניותיו הנוספות של בואי היו להפוך את האלבום לסרט, אך אלו מעולם לא הגיעו ליידי ביצוע מוגמר. בואי ציין כי קיימות הקלטות של סצנות מהסרט בהם אנשים רוכבים על רולר בליידס בין הריסות, סצנות אלו מאולם לא הוקרנו. תוכניות נוספות של בואי היו להעלות מחזה של הספר 1984, אך מאחר שניתקל בקשיים בקבלת הזכויות, הוא נסג גם מהפרויקט הזה.
 
במקביל ליציאת האלבום, העלה בואי מופע טלוויזיוני ברשת הטלוויזיה NBC, אשר נקרא The 1980 Floor Show. המופע הציג את התהליך בו בואי החל לעבור מתחום מוזיקת הרוק אל כיוון מוזיקת הדיסקו. עם יציאתו לחנויות, Diamond Dogs הגיע אל המקום הראשון במצעדי בריטניה, והעניק לבואי שנתיים ברציפות את תואר המוזיקאי המוכר ביותר. בארצות הברית זכה בואי להצלחה המסחרית המאסיבית הראשונה כאשר האלבום הגיע למקום החמישי במצעדים.
 
בהמשך להצלחה האדירה יצא בואי למסע הופעות נרחב בצפון אמריקה, מיוני עד דצמבר של שנת 1974. המופע לווה בכוראוגרפיה של טוני באסיל, וצויד באפקטים מיוחדים. קטעים ממסע ההופעות צולמו לסרט הדוקומנטרי Cracked Actor. צילומי הסרט היוו הוכחות להרגלי השימוש בקוקאין של בואי, כאשר הוא צולם מושך באפו בחוזקה במושב האחורי של מכוניתו, בטענה ש"היה זבוב בחלב שלו".
 
באותה שנה הוציא בואי את אלבום ההופעה הראשון שלו, David Live, אשר כלל את הופעתו ב"מגדל פילדלפיה". בואי טען כי שם האלבום צריך להיות "דייוויד בואי בחיים ובריא וחי רק בתאוריה", בהתייחס למצבו הפסיכוטי באותה תקופה כה עמוסה בחייו. האלבום הגיע למקום השני במצעדים בבריטניה ולמקום השמיני בארצות הברית והצדיק את מעמדו של בואי כאחד מכוכבי הרוק הגדולים באותה תקופה.
 
לאחר ההופעה שפתחה את מסע ההופעות לקידום Diamond Dogs של אותה שנה, זנח בואי אט אט את סגנון ההופעות המוגזם אשר אפיין אותו בשנים האחרונות. לאחר הפסקה קצרה לטובת הקלטת חומרים חדשים, חזר בואי להופיע, כאשר הסאונד הבומבסטי של מסע ההופעות הקודם לא היה קיים עוד. שינויים נוספים מצד בואי היו להחליף מספר מנגני ההרכב, וכשחזר להופיע באוקטובר, החלפת שמו של מסע ההופעות ל- Philly Dogs Tour, בהתייחס לפילדלפיה.
 
בשביל מעריצי זיגי סטארדסט שלא גילו אהדה רבה כלפי השינוי שחל בסגנונו של בואי לכיוון מוזיקת פאנק ודיסקו, אלבומו החדש, Young Americans, היווה נקודת שבר. שנת 75' הייתה בין הקשות בחייו של בואי , הוא נפרד ממנהלו הקבוע טוני דה פריז ( לאחר שגילה כי דה פריז עשק אותו במשך שנים 9 האלבום, שיצא בשנת 1975, היווה את סיום המעבר ממוזיקת הרוק המסורתית לסגנון ה"פילי סול" (Soul), אם כי בואי כינה באירוניה את הסאונד שאפיין תקופה זו כ"פלסטיק סול", בהתייחסו לחוסר האותנטיות שחש ביצירותיו, במיוחד כקונטראסט לאופי האורגני המקורי של מוזיקת הנשמה (סול). האלבום כלל את הלהיט הראשון של בואי אשר הגיע לראש המצעדים בארצות הברית, Fame, שנכתב יחד עם ג'ון לנון, אשר תרם גם קולות ליווי, ואת הגיטריסט החדש בלהקתו של בואי, קרלוס אלומאר. בריף הגיטרה שבשיר Win השתמש שנים לאחר מכן בק לשירו Debra מהאלבום Midnight Voltures. על אף האופי השטחי שהיה קיים באלבום בהשוואה לקודמיו, זכה בואי למוניטין של אחד מהמוזיקאים הלבנים הבודדים שהוזמנו להופיע בתוכנית ה- Soul Train הפופולרית ואף זכה למחמאות על האלבום מאומנים שחורים כמו ג'יי מס בראון שטען " כי זוהי אחת המחוות המעולות ביותר למוזיקה השחורה " . אולם, הופעתו האלימה והפרנוידית בתוכנית האירוח של דיק קאבט ברשת ABC חיזקה את השמועות כי הרגלי צריכת הקוקאין של בואי מתחילים להראות סימנים. ולפי אנג'י בואי הגיעה צריכת הסמים של בואי למנות קוקאין בשווי של 200 $ ליום) האלבום הפך להיות זה שסימן את פיצת דרכו של בואי אל הקהל האמריקאי. על אף שהגיע רק אל המקום התשיעי במצעדים האמריקאים, בעוד Diamond Dogs הגיע למקום החמישי, הוא נותר במצעדים פי שתים יותר זמן. בתקופה זו הגיע האלבום למקום שני במצעדים של בריטניה, רק מספר חודשים לאחר שהשיר Fame הגיע למעמד זהה בארצות הברית.
 
בשנת 1976 הוציא בואי את האלבום Station to Station, שהציג גרסה אפלה יותר של דימוי הפלסטיק סול שאימץ לעצמו. דימוי זה התגבש מאוחד יותר לעוד אחת מדמויותיו של בואי, הפעם בתור "הדוכס הצנום והלבן". באופן ויזואלי הדמות הייתה זהה לזו של ת'ומס ג'רום ניוטון, הדמות שבואי גילם בסרט האיש שנפל לכדור הארץ. אלבום זה היווה שלב ביניים בקריירה של בואי. מצד אחד הוא חיזק את סגנון הפאנק והסול שבאלבומו הקודם, אך מהצד השני גם היווה בסיס לשימוש בסינתיסייזר באלבומיו הבאים. בתקופה זו היה בואי תלוי באופן מוחלט בסמים (דוגמה ה בשיר הנושא בו שר בואי: זה לא על ידי השפעת הקוקאין אולי זוהי אהבה"ITS NOT by side effect of the cocaine i think it must love " וציטוט מהקבלה " מכתר למלכות from keter to mallkuth , ורבים ממבקרי המוזיקה ראו בכך כסיבה לחוסר הקיצביות והרגש שהיה קיים במוזיקה בהשוואה למוזיקת העבר שלו. מצבו הנפשי המעורער הביא לכך שויתר על הופעה שהייתה אמורה להיות משודרת ברחבי העולם, לפי בקשת ממשלת ספרד לחגיגות מותו של הדיקטטור פרנסיסקו פרנקו. בנוסף לכך, כוחו הפיזי של בואי החל להתערער, מאחר שאיבד משקל רב מגופו.
 
על אף כל אלה, מסע הופעות נרחב תוכנן לשנת 1976, ועמד לכלול מספר רב משיריו החדשים של בואי. ההרכב שליווה אותו במסע ההופעות היה: אלומאר על הגיטרה, ג'ורג' מאריי על הבס ודניס דייוויס על התופים. הרכב זה נשאר פעיל לצד בואי עד לתחילת שנות השמונים. מספר נגנים אורחים במסע ההופעות היו הגיטריסט ארל סליק וקלידן להקתו של ברוס ספרינגסטין, רוי ביטאן. מסע הופעות זה זכה להצלחה רבה אך היה גם שנוי במחלוקת מאחר שהחלו לצוץ שמועות שבהשקפותיו היה בואי פשיסט, לאחר הצהרות תמוהות שלו כמו "היטלר היה כוכב הרוק הראשון בהיסטוריה " ו" כי בריטניה תרוויח הרבה משלטון פשיסטי " כתוצאה מכך הוא פרסם הצהרה לציבור כי הוא דוחה כל האשמה כזו וכל מעורבות בפשיזם.
 
בתקופה זו, Station to Station הגיע למקום השלישי במצעדים בארצות הברית, השיגו הגדול ביותר שם, לצד הצלחת הסינגל Golden Years. בואי היה בשיא הצלחתו, אך מצבו הנפשי, לפי דבריו, החל להתערער בצורה חמורה בעקבות צריכת הקוקאין והוא חווה מספר מנות יתר באותה שנה.
 
תקופת ברלין 1976-1980
 
לאחר "תקרית תחנת ויקטוריה" במאי 76' בה צולם בואי מצדיע במועל יד דבר שגרם להתקפה חריפה בעיתונות הבריטית ומהקהילה היהודית , עבר בואי אל ברלין המערבית על מנת להתנקות מסמים לחלוטין, על מנת להחזיר את הקריירה שלו לכוחה המקורי. בתקופה בה שהה שם החל לגלות עניין בסצנת המוזיקה הגרמנית, בזמן שחלק דירה יחד עם איגי פופ. בתקופה זו הוא הפיק שלושה מאלבומיו של פופ לצד טוני ויסקונטי, ובכך עזר רבות בקריירה שלו. עם בואי לצידו ככותב שירים, השלים פופ שני אלבומי סולו: The Idiot ו- The Lust for Life. באופן בלתי צפוי, חבר בואי אל להקתו של פופ באביב של אותה שנה, לוקח פיקוד על הקלידים לקולות הליווי, ההרכב הופיע בבריטניה, אירופה ובארצות הברית ממרץ ועד אפריל.
 
הצליל הגס אשר אפיין את Station to Station הציג את הניצנים הראשונים לסגנו המוזיקלי שבואי אימץ לעצמו ברצף של שלושה אלבומי אלבומים שנקרא "טרילוגיית ברלין". חלק ניכר מהעבודה על הטרילוגיה הייתה של המוזיקאי בריאן אינו, בכתיבת השירים ובעבודת הקלידים. על אף שבמקומות רבים זכה אינו לקרדיט על הפקת הטרילוגיה, היחידים שהפיקו אותו היו בואי וטוני ויסקונטי. מספר שנים מאוחר יותר, בואי עצמו הצהיר כי לא ניתנה מספיק הוקרה לוסיקונטי על הפקת האלבומים, על אף שרוב ההפקה הייתה נתונה לו.
 
על האלבום הראשון בטרילוגיה אמר ויסקונטי כי "בואי רצה לעשות אלבום בלתי מתפשר המשדר בדיוק מה שהוא מרגיש, ושלא היה לו אכפת אם זה יהיה אלבום להיט ושההקלטות יהיו כל כך מבולגנות עד שאף אחד לא יסכים להפיץ את האלבום". בהשפעה ניכרת מאמנים גרמניים שונים כמו קרפטוורק וסטיב רייך, בואי נסע לניונקריצ'ן שליד קלן על מנת לפגוש את המפיק הגרמני הידוע קונרד פלאנק, אשר נחשב למהפכני בקרב הרוק הגרמני של אותה תקופה. אמנם, פלאנק לא גילה שום עניין לעבוד לצד בואי, וסירב להכניסו לאולפן. לפיכך, בואי ושותפיו החלו להקליט בעצמם שירים שנחשבו לפשוטים באופן יחסי, פשטניים ועקביים, כתגובה לצמיחת זרם הפאנק- רוק באותה תקופה. אולם, שירים נוספים שהיוו צד שלם בתקליט החדש היו קטעים אינסטרומנטליים בלבד. לאחר סיום העבודה יצא האלבום בתחילת שנת 1977 תחת השם Low, ובאופן מפתיע הגיע למקום השלישי במצעדי בריטניה, ועם השנים זכה להוכרה כאלבום שהקדים את זמנו.
 
האלבום הבא, "Heroes", היה זהה בסאונד שלו ל- Low, אם כי היה יותר נגיש לקהל המאזינים. אופי שני האלבומים היה זהה לאווירת המלחמה הקרה ששררה באותה תקופה, כאשר ברלין המחולקת לשניים היוותה את ההשראה ליצירתם. השיר שהעניק לאלבום את שמו הפך להיות אחד הידועים של בואי, אשר נכתב בהשראה מזוג אהבים שראה דרך חלון האולפן, אשר התנשקו ליד חומת ברלין, מתחת למגדלי השמירה. מקום המפגש היה תמוה ביותר בעיני בואי, והוא דמיין לעצמו שהשניים מנהלים רומן אסור, אך מייחסים לזאת סוג של גבורה, ולא בגידה, שמתבטאת במיקום שהם בחרו. בדומה לאלבום הקודם, גם אלבום זה חולק לשני חלקים: חלקו הראשון של האלבום כלל שירים רגילים, וחלקו השני כלל קטעים אינסטרומנטלים.
 
באותה שנה, הופיע בואי בהופעת אורח ב- Granada music show Marc, בהנחיית חלוץ הגלאם רוק, חברו מארק בולאן, אשר הופיע לצד בואי עוד לפני שהפכו למפורסמים. בואי סירב להיות אורח כבוד בתוכנית האחרונה, כאשר בולאן נהרג בתאונת דרכים זמן קצר לאחר ההתארחות הראשונה של בואי.
 
בחג המולד של שנת 1977, בואי חבר לבינג קרוסבי, אותו העריץ באופן נלהב, והקליט עמו גרסה לשיר Little Drummer Boy, עם מלל חדש. שנתיים לפני, ביצעו השניים את השיר המקורי בתוכנית מיוחדת לכבוד חג המולד. חודש לאחר הקלטת השיר, מת קרוסבי. חמש שנים מאוחר יותר נהפך השיר ללהיט, אשר הגיע למקום השלישי במצעדי בריטניה, כשיצא לכבוד חג המולד. לפי דברי בואי, הוא פחד להתארח מאז בתוכניות אירוח, מאחר ש"כל מי שהתארחתי אצלו התפגר חודש מאוחר יותר".
 
בשנת 1978 יצא בואי למסע הופעות מצומצם שהציג את שירי Low ו- "Heroes". בעקבותו יצא אלבום הופעה שענה על השם Stage. באותה שנה הוקלט בואי בתור המספר לסיפורו של סרגיי פרוקופייב, פטר והזאב. רבים מחשבים את ההקלטה לאחת מהטובות ביותר שנעשו על רקע הסיפור.
 
בשנת 1979 יצא האלבום האחרון ב"טרילוגיית ברלין", Lodger. האלבום כלל את הסינגלים Boys Keep Swinging, DJ ו- Look Back in Anger. בניגוד לשני האלבומים הקודמים, באלבום לא נכללו קטעים אינסטרומנטליים. על אף זאת, האלבום זכה להוקרה כשילוב בין בניו וייב ולמוזיקת עולם, ושירים כמו African Night ו- Yassassin נחשבו להפתעה, אפילו בשביל היצירתיות של בואי.
 
בשנת 1980 לקח בואי את כל אשר למד מיצירת "טרילוגיית ברלין", ביצירת האלבום Scary Monsters (and Super Creeps). האלבום כלל את הלהיט Ashes to Ashes, הציג את עבודת הסינת'סייזרים של הגיטריסט צ'אק האמר, וכלל גם חזרה אל הדמות הראשונה של בואי, מייג'ור טום מ- Space Oddity. הדימויים שאפפו את הווידאו קליפים של שירי האלבום נתנו חשיפה לתנועה ה"נאו רומנטית" המחתרתית, כשבנוסף בואי נהג לפקוד תכופות את מועדון "הבליץ", המרכז החברתי הראשי של התנועה.
 
על אף שהאלבום המשיך לפי העקרונות של שלושת קודמיו, המבקרים החשיבו אותו כיותר נגיש, במלל ובמוזיקה, מה שככל הנראה הציג את הלך הדברים שעברו על בואי במהלך ההתנסויות המוזיקליות השונות. באותה תקופה בואי התגרש מאשתו אנג'י, נגמל מהסמים שאפיינו את תקופת "הדוכס", והגישה שלו כלפי האופן בו צריך לכתוב מוזיקה השתנתה לחלוטין. האלבום כלל הרבה נגיעות של מוזיקת רוק כבד, כולל קטעי גיטרה זהים מעבודות של פיט טאונסנד ורוברט פריפ. בנוסף לשינוים האמנותיים שעבר באותה תקופה, החל בואי בספטמבר של אותה שנה לככב בברודוויי במחזה איש הפיל.
 
בואי כוכב עליון 1980-1988
בשנת 1981 חבר בואי ללהקת קווין לביצוע ספונטני לשיר משותף בשם Under Pressure. השיר הפך ללהיט אדיר והסינגל שלו הגיע לראש המצעדים בבריטניה. באותה שנה הופיע בואי בהופעת אורח בסרט גרמני אשר סיפר את סיפורה האמיתי של כריסטיאנה פ., נערה ברלינאית בת 13 אשר מתמכרת להרואין ומסיימת במכירת גופה לזנות. בואי זכה לקרדיט בסרט על "שיתוף פעולה מיוחד", וכן המוזיקה שלו הוספה לסרט. בשנת 1982 יצא הפסקול של הסרט אשר כלל גרסה של "Heroes", אשר הושרה בגרמנית. באותה שנה הופיע בואי בהפקת ה- BBC למחזאו של ברטולד ברכט, "באל", אשר ממנו יצא מיני-אלבום עם חמישה שירים מההפקה, David Bowie in Bertolt Brecht's Baal. תקליט זה היה האחרון בשיתוף פעולה של בואי עם חברת RCA, ולאחר מכן עבר לחברת EMI.
Let's Dance
בשנת 1983 זכה בואי לראשונה להצלחה מסחרית עולמית, עם האלבום Let's Dance, אלבום מוזיקת דאנס אשר הציג את הפרידה של בואי מהסגנון הברלינאי, בו דבק מאז סוף שנות ה-70. השיר Let's Dance הגיע לראש המצעדים הן בארצות הברית והן בבריטניה, ולווה בקליפ הזוכה לשידור עד היום ברשתות המוזיקה הטלויזיוניות. באלבום נכללו גם הסינגלים Modern Love ו-China Girl. האחרון היה גרסה חדשה לשיר שכתב בואי יחד עם איגי פופ, ושנכלל באלבום The Idiot. האלבום היווה גם קרש קפיצה בקריירה של הגיטריסט סטיבי ריי וואהן, אשר ניגן באלבום והיה אמור לחבור מאוחר יותר לבואי במסע ההופעות לקידומו, אם כי הדבר לא קרה בעקבות סכסוכים בין השניים. במקומו שכר בואי את הגיטריסט ארל סליק. האחים פרנק וג'ורג' סימס מלהקת "האחים סימס" הצטרפו לביצוע קולות רקע. מסע ההופעות Serious Moonlight זכה להצלחה אדירה, והופעה בודדה של בואי בפסטיבל הניבה לו רווחים בסך מיליון דולר. קלטת וידאו של הופעה בקנדה מתעדת את אוירת סיבוב ההופעות המצליח.
Tonight
אלבומו הבא של בואי תוכנן להיות אלבום הופעה ממסע ההופעות, אך EMI דרשה אלבום אולפן נוסף במקום. התוצאה הייתה האלבום Tonight שיצא בשנת 1984, היה גם הוא אלבום דאנס, וכלל שיתוף פעולה עם טינה טרנר, ואיגי פופ, וכן גם כלל גירסאת כיסוי לשירם של הביץ' בויז, God Only Knows. המבקרים קיטלגו את האלבום כעבודה ללא כל מאמץ, אשר הדח לשוליים מהמצעדים בעקבות אלבומו הקודם והמצליח של בואי. הסיבה העיקרית לכישלון האלבום ככל הנראה הייתה העובדה שרוב שיריו היו גרסאות כיסוי וגרסאות מחודשות לשיריו הישנים. על אף זאת, האלבום הניב את הלהיט Blue Jean, אשר הווידאו קליפ שלו, סרטון באורך 22 דקות, שיקף את העניין של בואי בשילוב בין תחומי אומנות שונים יחד עם מוזיקה. הסרטון זיכה את בואי באותה שנה בפרס הגראמי היחיד שלו, בקטגוריית הווידאו קליפ הטוב ביותר. באלבום נכללו שני שירי דאנס, Neighborhood Threat ו- Tonight, אשר נכתבו שנים לפני על ידי בואי ופופ.
 
בשנת 1985 ביצע בואי מספר מלהיטיו באצטדיון ומבלי במסגרת מופע הלייב אייד, שמטרתו הייתה השגת תרומות למען המורעבים באתיופיה. הופעתו כללה את השירים Rebel Rebel, TVC 15, ''Modern Love ו- "Heroes", ובסופה הוא הציג סרטון אשר המחיש את המצב באתיופיה. באותה שנה ביצע בואי יחד עם חברו, סולן להקת הרולינג סטונז מיק ג'אגר גירסאת כיסוי לשירם של מרת'ה והוונדלז, Dancing in the Streets, אשר הגיע במהרה לראש המצעדים. באותה שנה עבר בואי על השיר This Is Not America, אשר הופיע בסרט "הבז ואיש השלג".
 
בשנת 1986 תרם בואי מספר משיריו לסרט Absolute Beginners, ואף הופיע בו. הסרט זכה לביקורות פושרות אך שיר הנושא של הסרט הגיע למקום השני במצעדים בבריטניה. בשנת 1986, הופיע בואי בתפקיד ראשי בסרטו של ג'ים הנסון, המבוך, בתור ג'ארת', מלך הגובלינים, אשר חוטף את אחיה התינוק של נערה בת שש עשרה (ג'ניפר קונלי באחד מתפקידיה הראשונים), על מנת להפכו לגובלין. בואי כתב חמישה משיריו של הסרט.
Never Let Me Down
אלבומו האחרון של בואי בשנות השמונים היה Never Let Me Down, שיצא בשנת 1987, אשר נטש את הסאונד שאפיין את אלבומיו האחרונים, לטובת מוזיקת רוק עם נגיעות גראנג' האלבום הגיע למקום הששי במצעדים בבריטניה, וכלל את הסינגלים המצליחים Day In, Day Out, Time Will Crawl ו- Never Let Me Down. על אף הצלחתו המסחרית, האלבום גרר ביקורות מהחמורות ביותר שבואי סבל מהן, בין היתר "תוצר חסר כל זהות". מספר שנים מאוחר יותר בואי עצמו טען כי האלבום הוא אכן הגרוע ביותר שהוציא.
באותה שנה בואי החליט לצאת למסע הופעות לקידום אלבומו האחרון. מסע ההופעות כלל תשע הופעות לקידומו שלאחריו יצא בואי למסע במאי של אותה שנה. כתוספת ללהקה הנוכחית, שכללה את פיטר פרמפטון על הגיטרה, חמישה רקדנים הופיעו על הבמה לאורך כל ההופעה. קטעים מוקלטים של דיאלוגים בוצעו על ידי בואי במהלך השירים. המבקרים טענו כי מסע ההופעות היה בגדר של הגזמה ובהשפעה מהופעות הרוק האצטדיונים שעבר זמנם, אך המעריצים שיבחו את ההופעות, כאשר צפו בבואי מבצע מלהיטיו הקלאסים ומשיריו הפחות ידועים, מסע הופעות Glass Spider של שנת 1987 תועד ויצא לחנויות.
 
בשנת 1988 הופיע בואי בתור הנציב הרומי פונטיוס פילאטוס בסרטו של מרטין סקורסזה, "הפיתוי האחרון של ישו".
 
מכונת הפח 1989-1991
Tin Machine
בשנת 1989, לראשונה מאז שנות השבעים, הקים בואי להקה פורמלית בשם "מכונת הפח", לצד הנגנים ריבס גארבלס, אוני סיילס והאנט סיילס. אלבומה הראשון של הלהקה, Tin Machine, יצא באותה שנה וזכה להצלחה, וזכה למיקום בשלוש קטגוריות במצעדים בבריטניה. הלהקה יצא למסע הופעות עולמי, בה הוצג בואי בגירסאה פחות מלוטשת מבעבר, מרופט ולא מגולח. על אף ההצלחה ההתחלתית של הלהקה, בואי חש תסכול מהעובדה שרבים מרעיונותיו נדחו או שונו על ידי שאר חברי הלהקה.
בואי מופיע בפסטיבל "רוק אין צ'ילה", 1990
בואי החל את קריירת שנות התשעים שלו במסע הופעות באצטדיונים, שם ניגן רבים מלהיטי העבר שלו. מסע ההופעות בוים בידי הכוראוגרף אדוארד לוק, עמו פעל בואי בעבר רבות וידאו קליפים ועל הבמות. מסע ההופעות גרר קהל רב, ככל הנראה לאור העובדה שבואי הכריז כי זו תהיה הפעם האחרונה בה יבצע את להיטיו על הבמות. בסופו של דבר, שלא בהפתעה לא עמד בואי בהצהרתו, ובנוסף בהצהרה כי בכל מקום בו יופיע הוא יבצע את הלהיטים שנחשבים לאהובים ביותר, לפי סקר טלפוני.

Tin Machine II
תדמיתו השלילית של בואי בתקשורת המשיכה עם יציאת האלבום השני של מכונת הפח, Tin Machine II, שעטיפתו כללה פסלים עירומים. לאחר ההצלחה המעטה בלבד של האלבום והכישלון המוחלט של אלבום ההופעה Tin Machine Live: Oy Vey, Baby, מאס בואי בעבודה קבוצתית, מה שהגביל את יצירתיותו, ובסופו של דבר פירק את הלהקה. על אף הנסיגה בהצלחה של בואי בתקופה בה היה בלהקה, הדבר לימד אותו שיעור חשוב: להתמקד בעיקר במוזיקה ולא בהצלחה המסחרית.
 
התקופה האלקטרונית 1992-1999
Black Tie White Noise
בשנת 1992, הופיע בואי במופע לזכרו של פרדי מרקיורי, בביצוע השיר Under Pressure, לצד אנני לנוקס במקום מרקיורי המנוח, באותה השנה נישא בואי לדוגמנית הסומלית אימאן. בשנת 1993 הוציא בואי את האלבום שהושפע ממוזיקת הג'אז, סול וההיפ הופ, Black Tie White Noise. האלבום כלל שיתוף פעולה מחודש עם מפיק האלבום Let's Dance, נייל רוג'רס, ועל אך שנחשב בידי המבקרים כהרבה יותר נעלה, הציבור לא ידע איך לקבל את האלבום. האלבום עצמו הגיע לראש המצעדים בבריטניה עם הסינגל Jump They Say, ו- Miracle Goodnight.
The Buddha of Suburbia
באותה שנה החל בואי בגילוי כיוון חדש במוזיקה באלבום The Buddha of Suburbia, אשר התבסס על מוזיקה שנכתבה לתוכניות טלוויזיה. האלבום כלל אלמנטים מהאלבום הקודם, אך פנה יותר לכיוון של הרוק האלטרנטיבי. הצלחתו של האלבום הובילה בשנת 1994 להפצתו מחדש בארצות הברית, ובואי שיבח אותו בתור אלבום שמייצג אותו באופן מוחלט. מספר שנים מאוחר יותר יצא האלבום מחדש לאחר שלא היה זמין ומעריצים היו צרכים להזמין אותו באינטרנט במחיר מופקע.
 
בשנת 1995 הוציא בואי את האלבום Outside, אשר היה אמור להיות חלק ראשון בסדרה אלבומים שעסקה באומנות ורצח. האלבום היה נקודת ציון כאשר בואי חזר לעבוד עם בריאן אינו ביצירתו. באלבום הוצגו מספר דמויות מסיפוריו הקצרים של בואי. הוא זכה להצלחה רבה והחזיר את בואי לקדמת הבמה בקרב מעריצי הרוק, עם סינגלים מצליחים כמו Hallo Spaceboy, Strangers When We Meet ו- The Hearts Filthy Lesson.
 
בספטמבר של אותה שנה החל בואי במסע ההופעות לקידום האלבום, כאשר גאברל חזר להיות הגיטריסט בלהקת הליווי שלו. מהלך שנתפס בידי המבקרים והמעריצים כמגוחך וחסר כל פשר, היה צירופו של טרנט רזנור מלהקת ניין אינץ' ניילז, כשותפו להופעות. בסופו של דבר יצאו בואי והלהקה יחדיו להופעות. על אף הצלחה ראשונית, מסע ההופעות נקטע בעקבות מכירות נמוכות. לפיכך, מסע ההופעות לקידום Outside נמשך ללא הלהקה אל תוך אירופה עד פברואר של שנת 1996. בהמשך אותה השנה נפתח מסע הופעות נוסף שלראשונה כלל את ישראל, הופעתו היחידה (עד כה) של בואי בישראל התקיימה ב-3 ביולי 1996, פארק הירקון, תל אביב. בזמן ההופעה שרר חום כבד ולחות מעיקה והיא נחשבה לקצרה במיוחד - כשעה ועשר דקות. סיבוב הופעות זה הגיע עד ליפן ונמשך עד סוף הקיץ של אותה שנה. במהלך מסעי ההופעות הללו, זכה בואי להיכנס אל היכל התהילה של הרוקנ'רול בטקס השנתי האחד עשר.
 
בשנת 1997 זכה לתגובות הנלהבות ביותר מאז Let's Dance, עם האלבום Earthling. באלבום זה, יצר בואי יצירה שלמה ומקורית בסגנון שהיה באותה העת בחיתוליו, הג'אנגל, והלביש עליו את הסגנון הייחודי שלו. האלבום הניב מספר להיטים כשבראשם Little Wonder, שנכתב במקורו לסרט של פול ורהובן משנת 1995 וזכה הפעם לעיבוד של טרנט רנזור, וכן גם הסינגל Telling Lies שהופץ באינטרנט. האלבום כלל אנרגיות רבות, לצד פחות ניסוים במקצבים אלקטרוניים, אך עדיין היה קיים בו הסאונד המובהק של בואי. לקידום האלבום יצא בואי למסע הופעות שהניב רווחים נאים.
 
בינואר של אותה שנה הופיע בואי במדיסון סקוור גארדן שבניו יורק לחגיגת יום הולדתו החמישים. אמנים שהופיעו לצידו על הבמה באותו ערב היו בילי קורגן, פרנק בלאק, סוניק יות', רוברט סמית' מלהקת הקיור, פלסיבו ולו ריד.
 
בשנת 1998 יצא הסרט "ולווט גולדמין" של טוד היינס, ששמו נלקח משם שיר של בואי מתקופת זיגי סטארדסט. הסרט כלל קטעים ביוגרפיים רבים שבוססו על חייו על בואי על ומחוץ לבמות. מערכת היחסים בין שתי הדמויות הראשיות, קורט ויילד (יואן מקגרגור) ובריאן סלייד (ג'ונתן רייס מיירס), התבססו באופן רופף על היחסים בין איגי פופ ובואי במהלך שנות השבעים. סלוגן הסרט, עלייתו של כוכב, נפילתו של אגדה", התבסס באופן ברור לחלוטין על שמו המלא של האלבום "זיגי סטארדסט". בראיון עם להקת פלסיבו, בואי ציין כי אהב את הסיפור, אך "אווירת הסרט הייתה ברוח שנות השמונים במקום שנות השבעים",לדבריו. כמו כן הוא לא הרשה להשמיע את שיריו בסרט כאשר נתבקש לכך, ובשלב מסוים אף ניסה לעצור את יציאת הסרט לאקרנים מאחר שדמותו של סלייד, שיצגה אותו, שיקפה אותו כטיפוס אלים ואופורטוניסט.
 
תקופת בואי הנאוקלאסי 1998 ועד היום
 
בשנת 1998, בואי התאחד עם טוני ויסקונטי להקלטת שיר לסרט "ראגרטס" שנקרא (Safe In This) Sky Life. על אף שהשיר הוצא מתוך הפסקול הסופי, האיחוד בין השניים עודד אותם להמשיך בפרויקט נוסף. השיר הנ"ל בסופו של דבר הוקלט מחדש והוסף כ-B Side לסינגל, תחת השם Safe. בין העבודות המוקדמות של השניים באותה תקופה היה העיבוד לשירם של להקת פלסיבו Without You I'm Nothing, מהאלבום שנשא את אותו השם.
 
בשנת 1999 חיבר בואי מוזיקה למשחק מחשב בשם Omikron: The Nomad Soul. בואי ואשתו, אימאן, הופיעו במשחק בתור דמויות. באותה שנה הקלטות מחודשות של המוזיקה באלבום הועבדו לשירים שהוספו לאלבום 'hours...'. באלבום נכלל השיר What's Really Happening, שמילותיו נכתבו על ידי אלכס גראנט, זוכה תחרות כתיבת השירים של בואי שהתקיימה באינטרנט. האלבום הציג את עזיבתו של בואי מהמוזיקה האלקטרונית לכיוון שימוש בכלי נגינה מסורתיים למוזיקת רוק. רבים רואים במהלך זה כשהשלמה פנימית של בואי עם העובדה שהוא הולך ומתבגר. לאחר סיום העבודה על האלבום הפסיקו ריבס גארבלס ובואי לעבוד יחדיו, מאחר שגארבלס טען כי המוזיקה נהיית רכרוכית מדי.
 
לאחר יציאת האלבום הועלו תוכניות ליצירת אלבום בשם Toy, שהיה אמור לכלול גרסאות חדשות לשיריו המוקדמים של בואי, לצד שלושה שירים חדשים. ההקלטות לאלבום החלו בשנת 2000, אך האלבום מעולם לא ראה אור , מה שהותיר מספר שירים שעדיין לא נשמעו.
 
באוקטובר של שנת 2001 בואי פתח את המופע לזכר נספי פיגועי 11 בספטמבר, עם גירסאת כיסוי לשיר America של סימון וגרפונקל, וגירסאה רוקיסטית ל- "Heroes".
 
בואי וויסקונטי המשיכו בשיתוף הפעולה יחדיו בהפקת אלבום אשר כלל שירים חדשים בלבד, בניגוד לתוכנית המקורית של Toy. התוצאה הייתה עם האלבום Heathen שיצא בשנת 2002, שאופיין בסאונד האפל והאטמוספירי שבו, ובתור האלבום המצליח ביותר של בואי מזה שנים. האלבום כלל בתוכו גירסאת כיסוי לשירם של הפיקסיז, Cacuts. הסינגלים Slow Burn (עם פיט טאונסנד על הגיטרה), I've Been Waiting for You ו- Everyone Says 'Hi יצאו יחד עם שירים מהעבודה על האלבומים Toy ו- Safe, בתור B Side. מלבד אלבום האולפן הוציא בואי בשנת 2002 אוסף כפול בשם Best of Bowie אשר מסכם 35 שנות קריירה. האוסף הופיע על גבי תקליטורים ובמהדורת ה - DVD נאספו וידאו קליפים נבחרים, עוד באותה שנה בואי היה מועמד לפרס מרקיורי .
 
בשנת 2003, דיווח העיתון "הסאנדיי אקספרס" כי בואי הוא האדם השני העשיר ביותר בבריטניה העוסק בתחום הבידור (פול מקרטני במקום הראשון), עם נכסים בשווי 510 מיליון פאונד.
 
בספטמבר של אותה שנה, הוציא בואי אלבום חדש, Reality, אשר כלל גרסת כיסוי לשיר Try Some Buy Some של ג'ורג' האריסון מאלבומו Living In The Material World והכריז על מסע הופעות, "מסע ההופעות המציאותי", אשר היה לרווחי ביותר באותה שנה. אולם, מסע ההופעות נקטע מוקדם מהמצופה, כאשר במהלך הופעה בגרמניה, חש בואי בכאבים בחזהו. מה שנחשב בתחילה להיות כאב בעצבים שבכתפיו, הסתבר מאוחר יותר חסימה בעורקים. טיפול חירום בוצע בבית החולים סנט גיאורג שבהמבורג. ביולי של שנת 2004 שוחרר בואי מביה"ח והמשיך לעבור תהליך שיקום. מאוחר יותר הודה בואי כי סבל מהתקף לב קל, כתוצאה משנים של עישון כבד ומסעות הופעות. מסע ההופעות בוטל לאלתר בתקווה כי יחזור להופעות באוגוסט של אותה שנה, מה שבסופו של דבר לא יצא לפועל. לאחר סיום השיקום חזר בואי לגור בניו יורק.
 
באוקטובר 2004 הוציא בואי DVD של מסע ההופעות A Reality Tour, המתעד את הופעותיו בדבלין, ב-22 וב-23 בנובמבר 2003. במאי 2006 שר בואי יחד עם דייוויד גילמור שני שירים של להקת פינק פלויד Arnold Layne ואת Comfortably Numb, במסגרת הופעתו של גילמור - "Remember That Night".
 
בינואר 2013 יצא לאור בישראל הספר "האיש שנפל מכוכב אחר" המכנס שמונה מאמרים שנכתבו על ידי כותבים ישראלים ועוסקים ביצירתו של בואי. באותו חודש עלה מחדש אתר האינטרנט הרשמי של בואי, ובמקביל לו שוחרר לאחר 11 שנות הפסקה מפעילות השיר: Where Are We Now, הלקוח מאלבום הסולו "The Next Day", העתיד לצאת בהמשך השנה בהפקת טוני ויסקונטי. בסוף ינואר עתידה להיפתח במוזיאון ויקטוריה ואלברט רטרוספקטיבה מקיפה על יצירתו של בואי.

* ערך זה לקוח מתוך: ויקיפדיה 

David Bowie - Valentine's Dayדייוויד בואי
שם האלבום שנת הוצאה  
The Next Day 2013
A Reality Tour 2010
הופעה חיה
A Reality Tour
VH1 Storytellers 2009
הופעה חיה
VH1 Storytellers
Glass Spider Live 2008
הופעה חיה
Glass Spider Live
iSelect 2008
אוסף
iSelect
The Best of David Bowie 1980 1987 2007
אוסף
Bowie Box Set 2007
אוסף : Bowie Box Set (Outside, Earthling, Hours, Heathen, Reality) - 10CD
The Collection 2005
אוסף
The Platinum Collection 2005
אוסף
Reality 2003
Reality
Heathen 2002
Heathen
Best of Bowie 2002
אוסף
The Collection 2002
אוסף
Toy 2001
לא הופץ מעולם
Toy
Hours 1999
Hours
The Best of David Bowie 19741979 1998
אוסף
The Deram Anthology 1966–1968 1997
אוסף
Earthling 1997
Earthling
Outside 1995
Outside
Santa Monica 72 1994
הופעה חיה
Santa Monica 72
Black Tie White Noise 1993
Black Tie White Noise
The Singles Collection 1993
אוסף
The Singles Collection
Tin Machine Live Oy Vey Baby 1992
הופעה חיה
Tin Machine Live Oy Vey Baby
Tin Machine 2 1991
עם מכונת הפח
Tin Machine 2
Early On 1964-1966 1991
אוסף
Changesbowie 1990
אוסף
Sound + Vision 1989
אוסף , חבילת קופסא
Tin Machine 1989
עם מכונת הפח
Tin Machine
Never Let Me Down 1987
Never Let Me Down
Labyrinth 1986
Labyrinth
Tonight 1984
Tonight
Lets Dance 1983
Lets Dance
Ziggy Stardust - The Motion Picture 1983
הופעה חיה
Ziggy Stardust - The Motion Picture
ChangesTwoBowie 1981
אוסף
Scary Monsters (and Super Creeps) 1980
Scary Monsters (and Super Creeps)
Lodger 1979
Lodger
Stage 1978
הופעה חיה
Stage
Low 1977
Low
Heroes 1977
Heroes
Station to Station 1976
Station to Station
ChangesOneBowie 1976
אוסף
Young Americans 1975
Young Americans
Diamond Dogs 1974
Diamond Dogs
David Live 1974
הופעה חיה
David Live
Aladdin Sane 1973
Aladdin Sane
Pin Ups 1973
Pin Ups
Images 1966–1967 1973
אוסף
Best Deluxe 1973
אוסף
In the Beginning Vol2 1973
אוסף
Ziggy Stardust 1972
Ziggy Stardust and the Spiders from Mars
Ziggy Stardust
Hunky Dory 1971
Hunky Dory
The Man Who Sold the World 1970
The Man Who Sold the World
The World of David Bowie 1970
אוסף
space oddity 1969
space oddity
David Bowie 1967
David Bowie
תגיות
קטגוריות
סלבס לפי מדינות

אין להעתיק את האתר או כל חלק ממנו ללא אישור בכתב מראש Copyright © 2008 כל הזכויות שמורות | קישורים | אודות | צור קשר