הכי חדשים
הכי פופולריים השבוע
הכי נצפים

דני סנדרסון

ארץ לאום : ישראל
נולד : יום חמישי, נובמבר 30, 1950
תחום : זמר/זמרת


לגלריית התמונות        
דני סנדרסון
צפיות : 3558
דני סנדרסון הוא מזמרי הרוק הוותיקים בישראל, הוא גיטריסט, זמר, מוזיקאי, סופר, פזמונאי, מלחין ומפיק מוזיקלי ישראלי. זוכה פרס אקו"ם.  בעבר היה חבר בין היתר בהרכבים "כוורת", "גזוז" ו"דודה".
סנדרסון נולד בכפר בלום וגדל בחיפה, סביון וניו יורק. במהלך ילדותו למד מדודו לנגן בגיטרה ובבנג'ו, והושפע מזרמים מוזיקליים שונים על ידי בני משפחתו השונים. כבר בילדות הפגין כישרונות מוזיקליים ובידוריים. בשנת 1958 עבר עם משפחתו לסביון ובשנת 1960 היגר יחד איתה לניו יורק שבארצות הברית, שם שהה במשך שבע שנים. במשך שהותו שם נחשף סנדרסון למוזיקה אמריקאית בכלל, ולזרמי הבלוז והרוק אנד רול בפרט. עוד בנערותו למד סנדרסון לנגן בגיטרה חשמלית ובפסנתר ובגיל 14 החל אף ללמד נגינה. בשנת 1966 הצטרף סנדרסון להרכב בשם "הירח" ("The moon").

בשנת 1967 חזר סנדרסון לישראל, והתגייס לצה"ל במסגרת להקת הנח"ל. במהלך שירותו הצבאי יצר סנדרסון קשרים עם מאיר פניגשטיין, אלון אולארצ'יק, גידי גוב ואמנים אחרים. בשנת 1970 החל סנדרסון להלחין ולעבד יצירות בשביל להקות צבאיות שונות, וכן להרכב השלושרים, ולמחזה המוזיקלי "קפוץ" שנכשל מסחרית. במקביל לשירותו הצבאי ניגן סנדרסון בלהקת "השניצלים". לאחר שחרורו מהשירות הצבאי ב-1971 פתח סנדרסון בקריירת זמר יחיד. בשנת 1972 הוציא סינגל שאותו כתב, הלחין ועיבד בשפה האנגלית. הסינגל לא משך תשומת לב רבה. באותה שנה יצא סנדרסון ללונדון.

בסוף שנת 1972 שב סנדרסון לישראל והקים את להקת "כוורת", שהייתה להקת הרוק הישראלית הראשונה שזכתה להצלחה ונחשבת לאחת הלהקות החשובות והמשפיעות ברוק הישראלי. מלבד הקמת הלהקה היה סנדרסון דומיננטי בכתיבת השירים שהתאפיינו במלודיות עשירה ובהומור נונסנס, מאפיינים שהפכו מאוחר יותר למוטיבים בולטים ביצירתו. לאחר פירוקה של כוורת ב-1976 כתב סנדרסון ספר ראשון בשם "נחירה פומבית". בשנת 1978 הפיק מוזיקלית את תקליט המופע של יהונתן גפן, "שיחות סלון". באותה שנה הקים יחד עם גידי גוב את להקת גזוז, שפעלה בהצלחה עד לשנת 1979. לאחר שלהקה זו התפרקה הקים את להקת דודה, שזכתה לפחות הצלחה מקודמתה, והתפרקה לאחר שנה.

בשנת 1982 יצא לחנויות אלבום הסולו הראשון של סנדרסון, "גודל טבעי", ממנו התפרסמו השירים: "פיקששתי", "גלשן", "סיבה לחיות". האלבום לווה גם בסיבוב הופעות באותו שם. בשנת 1983 הוזמן סנדרסון על ידי המפיק חיים סבן ללוס אנג'לס לשם נסיון לפיתוח קריירה בשוק המוזיקה האמריקאי. הניסיון לא הצליח וסנדרסון חזר לישראל. בקיץ של שנת 1984 השתתף סנדרסון בהופעות האיחוד הראשונות של כוורת. באותה שנה יצא אלבומו השני "חף מפשע", שמכר יותר מ-15,000 עותקים. באלבום בלטו השירים "חושב עלייך" ו"מה הדאווין שלך", שהוקלט בהופעות שליוו את האלבום וצורף לו מאוחר יותר.

אלבומו השלישי "חכם על קטנים" מ-1987, זכה לשבחים ונמכר ביותר מ-30,000 עותקים. בלטו בו השירים "אצל הדודה והדוד" ו"חתונה". בשנת 1988 ערך סנדרסון את תקליטי כוורת להוצאה מחדש לקומפקט דיסק. באותה שנה יצא סנדרסון במופע בשם "בבת אחת", שבו ביצע את כל להיטיו השונים.

בשנת 1990 השתתף סנדרסון בהופעות איחוד כוורת בפעם השנייה, שזכו להצלחה גדולה יותר אף יותר מהופעות האיחוד הראשונות. באותה שנה יצא אלבומו הרביעי של סנדרסון, "קופץ לשנייה", שאת רוב שיריו כתב, הלחין ועיבד בעצמו. מהאלבום התפרסם בעיקר הלהיט: "זה הכל בשבילך", שבוצע ביחד עם מזי כהן. ב-1992 יצא אלבום האוסף של סנדרסון, "הטובים לטיס", שהכיל להיטים מאלבומים קודמים ושיר אחד מימי להקת דודה. שנתיים מאוחר יותר יצא אלבומו החמישי של סנדרסון, "מת לבכות 2".

בשנת 1995 החל להגיש סנדרסון תוכנית אירוח אישית בערוץ 1, שהציגה מוזיקאים שונים שניגנו במשותף ובנפרד מסנדרסון. בשנת 1997 יצא אלבומו השישי, שתואר בפי רוב המבקרים (ובהם יואב קוטנר) כאלבום הטוב ביותר שיצר - הלא נודע. אלבום זה התאפיין בסגנון רוקנ'רול קלאסי משנות השישים, כששיר הנושא הופך לאחד הלהיטים הגדולים של הרוק הישראלי בשנות התשעים ומלווה בוידאו-קליפ מושקע. שנה מאוחר יותר לקח סנדרסון חלק בהופעת האיחוד של כוורת בפארק הירקון, ובשנת 2000 השתתף שוב באיחוד של כוורת, הפעם למטרת מימון ניתוח דחוף לחבר הלהקה יצחק קלפטר.

בשנת 2001 הוציא סנדרסון אלבום מיוחד בשם "תולדות המים - שירים לאחרים", שהורכב משירים חדשים לחלוטין שחיבר עבור זמרים אחרים, בעיבוד והפקה משותפים עם אותם מבצעים. סנדרסון עצמו מתארח בשירה רק באחד השירים שבאלבום ("חיים שקטים" בביצוע מזי כהן). האלבום היווה ניסיון ליצור גרסה עברית לאלבומה של להקת סנטנה, Supernatural, בעל הקונספט הדומה. כעשרת אלפים עותקים של האלבום נמכרו. באוקטובר 2001 שודר ברשת ג' "מצעד שירי דני סנדרסון". השיר האהוב ביותר על הקהל הישראלי על פי מצעד זה הוא הדואט עם מזי כהן, "זה הכל בשבילך".

ב-25 בספטמבר 2005 נפטרה אשתו, המעצבת נעמי סנדרסון, בגיל 52 ממחלת הסרטן. ימים ספורים קודם לכן יצא אלבומו השביעי של סנדרסון והראשון שלו כאמן מבצע מזה שמונה שנים, "קונגו בלו", אותו הקליט והפיק בשיתוף עם רן שם-טוב. אחד הסינגלים מתוך האלבום, "עוזבת למקום רחוק", פורסם לאחר פטירתה של נעמי סנדרסון וסמוך אליה, אך למרות זאת לא נכתב עליה ישירות.

ב-28 בפברואר 2006 קיבל סנדרסון פרס מפעל חיים למחבר מאקו"ם. תגובתו של סנדרסון לזכייה הייתה: "כשצלצלו אלי ואמרו לי שזכיתי בפרס, נבהלתי. זה נשמע כל כך סופי. אני בדיוק מחמם את הקנה וכבר מקפלים את המטרות". באותה שנה יצא האוסף הכפול "המיטב", הכולל דיסק של 18 להיטים בשם "גלויים" (ביניהם "אצל הדודה והדוד", "הלא נודע", "זה הכל בשבילך", "הגלשן שלי", "מה הדאווין שלך", "הכיסא נמוך מדי", "שקט שקט", "שיר רועים" ו"פקששתי") ודיסק של 16 שירים מוכרים פחות בשם "נסתרים" (ביניהם "אל תדברו איתי", "לא רע", "אני כועס רק עלי" ו"תהיה ריאלי"). האלבום כולל 12 שירים המופיעים בפעם הראשונה על גבי תקליטור. כמו כן כולל האלבום את שני הווידאו קליפים "אצל הדודה והדוד" ו"אל תדברו איתי".

בדצמבר 2008 הוציאה חברת NMC את ארבעת אלבומיו הראשונים של סנדרסון מחדש על גבי תקליטור. מתוכם, שלושת הראשונים מופיעים לראשונה כתקליטור.

בנובמבר 2009 הוציא סנדרסון אלבום סולו שמיני בשם "לא יפריד דבר". בניגוד לאלבומי הסולו האחרים של סנדרסון, באלבום זה שרו את השירים גם חברי הלהקה, ובהם תמר אייזנמן, כפיר בן ליש, יותם בן חורין וקרן מלכה. באלבום נכללה גרסת כיסוי בביצועה של מלכה לשיר "מהשתיל הזה", ששרה במקור גלי עטרי באלבומו של סנדרסון "תולדות המים", וכן גרסה מחודשת לשיר "זאת שמעל לכל המצופה", שכתב סנדרסון במקור לשלישיית הגשש החיוור. שני הסינגלים הראשונים מהאלבום, "אתה לבד" ששר סנדרסון ו"אם בחיים לא נאהב" בביצועו של בן חורין, זכו להשמעות רבות בתחנות הרדיו.

בשנת 2012 הועלה בתיאטרון הבימה מחזמר בשם "נתתי לה חיי" המבוסס על שיריו של סנדרסון. המחזמר, בבימויו של מאור זגורי מגולל את סיפורו של יורם צוקרמן (עידן אלתרמן), רווק תל אביבי שנואש מחייו, תוך הצעת פרשנויות חדשות והקשרים חדשים לשירים המוכרים. סנדרסון עצמו לא היה שותף פעיל ביצירת המחזה. באוגוסט אותה שנה, הוציא סנדרסון לרדיו את השיר "בוכה וגם צוחק".

בשנת 2013 השתתף סנדרסון בהופעות האיחוד הרביעי של להקת כוורת. לרגל האיחוד הוציאה הלהקה מארז בשם "כוורת בקופסא", בו נכללו הקלטות שראו אור לראשונה לאחר שנשמרו על ידי סנדרסון לאורך השנים.

סנדרסון הוא אלמנהּ‏ של נעמי סנדרסון. ילדיו הם הבמאי אדם סנדרסון והשחקנית דינה סנדרסון. כיום הוא בן-זוגה של השחקנית ענת עצמון.

מתוך: ויקיפדיה. 

דני סנדרסוןדני סנדרסון ושלומי ברכה
שם האלבום שנת הוצאה  
לא יפריד דבר 2009
המיטב 2006
קונגו בלו 2005
BlackWhite 2004
הופעה
תולדות המים - שירים לאחרים 2001
הלא נודע 1997
מת לבכות 2 1994
הטובים לטייס - נבחרת שירים 1992
אוסף
קופץ לשנייה 1991
חכם על קטנים 1987
חף מפשע 1984
גודל טבעי 1982
תגיות
קטגוריות
סלבס לפי מדינות

אין להעתיק את האתר או כל חלק ממנו ללא אישור בכתב מראש Copyright © 2008 כל הזכויות שמורות | קישורים | אודות | צור קשר